Źródło: Internet
Jak już informowaliśmy na rosyjskiej Syberii znajdowane są ostatnio niezwykłe kratery. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano czegoś takiego, a teraz naliczono już trzy. Specjaliści obawiają się, że dziwne dziury w ziemi, mogą oznaczać początek nieodwracalnych zmian klimatu naszej planety.
Odnajdowane w ciągu ostatniego miesiąca formacje wzbudziły wielkie emocje w środowisku naukowym w Rosji. Naukowcy obecnie studiują pierwszą znalezioną gigantyczną dziurę, próbując znaleźć przyczynę ich nagłego pojawiania się. Według rosyjskich naukowców, najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania takich otworów są emisje gazu ziemnego, które mogą być spowodowane przez ocieplenie wiecznej zmarzliny.
Glacjolodzy od dawna informowali, że temperatura zmarzliny w rejonie złóż gazu na Półwyspie Jamał stale rośnie. To blisko miejsca pojawienia się pierwszego otworu, którego szerokość wynosi około 40 metrów. Czterdzieści lat temu, temperatura wynosiła tam średnio około ośmiu stopni poniżej zera, ale teraz w niektórych miejscach tylko minus trzy. Możliwe, że to dlatego nastąpił proces wyzwolenia metanu z pułapki lodowej.
Pierwsze informacje o kraterach dystrybuowane były jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, przez lokalnych pasterzy, którzy zgłaszali upadek ciała niebieskiego, oraz wybuch. To dlatego początkowo sugerowano, że mogą to być kratery poimpaktowe.
Eksperci z Centrum Badań Arktyki i kriosfery Instytutu Ziemi studiowali krater 16 lipca. Mierzyli jego charakterystykę i doszli do wniosku, że nie ma tam niebezpiecznego promieniowania. Naukowcy zauważyli, że kawałki ziemi leżały w pobliżu krateru tak jakby eksplozja była z ziemi a nie na skutek uderzenia.
Eksperci uważają, że zamrożona ziemia została wyrzucony w górę na skutek ciśnienia, które parło od dołu. Teoretycznie tak zwany gaz błotny może zrobić to samo. Ostatni krater tego typu pojawił się 21 lipca. Otwór posiada średnicę około 15 metrów.
Brak jasnego wytłumaczenia fizyki powstania kraterów i opieranie się wyłącznie na hipotezach, doprowadza do wykwitu rozmaitych fantastycznych teorii na temat kraterów, które można znaleźć w sieciach społecznościowych. Na oficjalne deklaracje naukowców przyjdzie nam jednak trochę poczekać.
Źródło: http://zmianynaziemi.pl
Źródło: http://zmianynaziemi.pl