czwartek, 17 lipca 2014

ŁAZIK CURIOSITY ODKRYŁ PIERWSZY ŻELAŻNY METEORYT NA MARSIE

Łazik Curiosity odkrył pierwszy żelazny meteoryt na Czerwonej Planecie. To prawdziwy olbrzym mierzący prawie 2 metry. Nazwano go Lebanon. Zdjęcia przesłane przez Curiosity pokazują również mniejszą towarzyszkę giganta, a także jedną skałę „wyglądającą” spoza olbrzyma.
 Żelazny meteoryt na Marsie

Meteor w 37 MPix w NASA


- Lebanon jest ogromny, mierzy prawie 2 metry – powiedział rzecznik NASA Guy Webster, członek Laboratorium Napędu Odrzutowego (Jet Propulsion Laboratory) w Kalifornii.

Trzy meteoryty w jednym miejscu
Lebanon B, bo tak nazwano drugi meteoryt, jest nieco mniejszą skałą.
Webster potwierdził, że Curiosity zauważył również trzeci meteoryt w tym samym czasie. Na surowym, nieprzetworzonym zdjęciu widać jego fragment, wystający zza Lebanona.
W sumie łazik Curiosity odkrył 25 maja trzy żelazne meteoryty na Czerwonej Planecie. Zdjęcia znaleziska zostały opublikowane przez NASA we wtorek 15 lipca. Poprzednie łaziki wędrujące po Marsie również natrafiały na żelazne meteoryty.

Nietypowa powierzchnia meteorytów
Curiosity zrobił szczegółowe zdjęcia meteorytu Lebanon w wysokiej rozdzielczości za pomocą ChemCam i kamer zdalnych Micro-Imager. Okazało się, że na jego powierzchni znajdują się zaskakujące wgłębienia.
Naukowcy przypuszczają, że meteoryty powstały w wyniku erozji wzdłuż granic krystalizacji w metalu. Inna teoria mówi, że są pozostałością po kryształach oliwinu zawieszonych w stopie żelazno-niklowym. Na Ziemi naukowcy znajdują podobne meteoryty, tzw. pallasyty.
Na naszej planecie meteoryty tego typu są rzadko spotykane. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną jest wilgoć, która niszczy takie żelazne skały kosmiczne na Ziemi.

Dwa lata pracy
Łazik Curiosity jest sercem wartej 2,5 miliarda dolarów misji Mars Science Laboratory (MSL). Zadaniem zautomatyzowanego laboratorium naukowo-badawczego jest między innymi analiza potencjalnych warunków do życia na Marsie.
5 sierpnia Curiosity będzie obchodził drugą rocznicę pracy na Marsie.

ŹRÓDŁO:LOSYZIEMI.PL

Komentarze