środa, 30 lipca 2014
NAWAŁNICE PRZEMIESZCZĄ SIĘ NA WSCHÓD; NA ZACHODZIE WYJDZIE SŁOŃCE
Zgodnie z prognozami, za mieszkańcami zachodniej Polski groźne godziny. Nad tamtymi rejonami przechodziły bowiem liczne klastry burzowe, niosące ulewy, wichury, mnóstwo głośnych wyładowań atmosferycznych i grad. Miejscami spadło powyżej 30 mm wody, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim, co doprowadziło do zalań. Teraz nawałnice osłabły, ale czy to oznacza, że całkiem nam już odpuszczą? Sprawdźmy.
Zapraszamy na prognozę burz na jutro: KLIKNIJ
SYTUACJA BARYCZNA
Nasza część kontynentu wciąż nie ma szczęścia do wyżów. Te znajdują się daleko i w ogóle nie mają wpływu na pogodę w Polsce. Nami opiekują się natomiast niże i fronty atmosferyczne z nimi związane. Jeden właśnie znajduje się nad zachodnią częścią naszego kraju i przemieszczając się na wschód, w dniu jutrzejszym dojdzie ostatecznie nad Podkarpacie i Lubelszczyznę, przynosząc burze i ulewy, niektóre całkiem gwałtowne.
POGODNIE NAD MORZEM
Jutro przez cały dzień ładnej pogody, bez opadów i z przejaśnieniami spodziewamy się na zachodzie i Pomorzu. Spokojnie możemy więc planować wypady na świeże powietrze, ale mimo wszystko nie liczmy na prażące wiecznie Słońce, gdyż chmur nie zabraknie.
POZA TYM NIECO GORZEJ
Reszta Polski już tak uprzywilejowana nie będzie.
Już przed południem pochmurno i deszczowo, a miejscami również burzowo ma być w pasie od Śląska po Żuławy i Warmię.
Po południu front przemieści się nieco na wschód i znajdzie się mniej więcej na wschód od linii Olsztyn-Wrocław i od razu się uaktywni. Oczekujmy więc tak, jak dzisiaj rozwoju wielu klastrów burzowych, których głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu o natężeniu nawet 40 mm. Nie zabraknie też silnych porywów wiatru do 90 km/h, gradu o średnicy 2-3 centymetrów i sporej ilości wyładowań atmosferycznych, gdyż chwiejnośc atmosfery CAPE sięgnie 1200 J/kg, a na południu nawet 1700 J/kg.
Wysoce prawdopodobne jest, iż wytworzy się parę superkomórek burzowych, a te będą w stanie wygenerować jeszcze mocniejsze zjawiska.
Wieczorem sytuacja zacznie się stabilizować. Najdłużej deszcze i burze pozostaną nad województwami wschodnimi i nad Małopolską.
ZA FRONTEM CHŁODNIEJ, PRZED FRONTEM UPALNIE
Nad Polską zarysuje się jutro różnica w temperaturze. Podczas, gdy nad morzem prognozujemy zaledwie 21-23 stopnie, na zachodzie, Śląsku i w centrum 24-27, to na wschodzie, czyli od Podlasia po Podkarpacie oczekujmy w cieniu jeszcze 28-31 kresek.
Wiatr słaby i umiarkowany.
W NOCY CORAZ ŁADNIEJ
W nocy na przeważającym obszarze Polski zrobi się sucho i pogodnie. Do rana padać i grzmieć może tylko od Podlasia po Podkarpacie, Małopolskę i Beskid Żywiecki. Zjawiska jednak osłabną, ale mimo wszystko i tak mogą przynieść intensywne opady deszczu do 15-20 mm i mocniejsze podmuchy wiatru.
Termometry wskażą rano od 13 stopni na Pojezierzu Pomorskim, 14-15 na północy, 16-19 na Wybrzeżu i w głębi kraju do 20 st. C. na południowym-wschodzie.
Wiatr słaby i umiarkowany.
PROGNOZA POGODY NA PIĄTEK I SOBOTĘ
Kolejne dwa dni w pogodzie przyniosą nową falę upałów.
W piątek od rana do wieczora słonecznie będzie na zachodzie i północy.
Im dalej na południe, tym chmur więcej.
W związku z przyzwoitymi warunkami termodynamicznymi i kinematycznymi, zaczną szybko powstawać burze, które, zwłaszcza od Śląska po Podkarpacie późnym po południem mogą zorganizować się w większy klaster.
Zjawiska nieść mają ulewne opady deszczu do 20-30 mm, wiatr do 70-80 km/h i grad o średnicy 1-2 centymetrów.
Późnym wieczorem jakaś większa burza ma szansę powstać również gdzieś w centrum, ale to jeszcze nie jest takie pewne.
Na Lubelszczyźnie zrobi się upalnie - słupki rtęci wzrosną tam do 31-32 stopni Celsjusza. Na wschodzie przewidujemy 28-30 kresek, w głębi kraju 24-27, najchłodniej na krańcach południowych - 22-23 st. C.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.
W sobotę na odwrót. Wschód, południe i centrum cały dzień słoneczne, z kolei od Pomorza po Dolny Śląsk w drugiej części dnia, przy obecności między innymi wysokiej chwiejności atmosfery CAPE powstaną burze z ulewami do 30 mm, wiatrem do 70-90 km/h, dużą ilością wyładowań atmosferycznych i gradem, którego średnica osiągnie nawet 2-3 centymetry.
Gorąco: od 25-28 stopni na zachodzie i nad morzem, 29-30 w centrum do 31-33 st. C. na wschodzie.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.