środa, 20 sierpnia 2014

WZRASTA RYZYKO WYBUCHU ISLANDZKIEGO WULKANU BARDARBUNGA

Islandzki wulkan Bardarbunga może wkrótce wybuchnąć. – Ryzyko pojawienia się wybuchu wynosi fifty-fifty – informują sejsmolodzy. Od soboty w rejonie wulkanu pojawiło się już prawie 3 tys. trzęsień ziemi. Eksperci ostrzegają, że jeśli dojdzie do erupcji, pojawią się rozległe powodzie, a chmura pyłu może zakłócić transport lotniczy.
Wulkan Bárðarbunga - Islandia
Islandia
Od soboty rano w rejonie lodowca Vatnajökull trzęsie się ziemia. Odnotowano już ponad 2,8 tys. wstrząsów. Większość z nich jest słaba, nie przekracza 2 w skali Richtera, ale pojawiło się kilka trzęsień 3 stopnia i jedno, które oceniono na 4,5 w skali Richtera.
- To największe trzęsienie ziemi, które pojawiło się w tym rejonie od 1996 roku. Jest więc wiele powodów, które mogą zwiastować nadejście wybuchu – powiedziała Kristin Jonsdottir, sejsmolog.
Ostrzeżenie przed wulkanem
Taka wysoka aktywność spowodowana jest krążeniem magmy. Mimo że jeszcze nie jest ona widoczna, sejsmolodzy wiedzą, że znajduje się ona około 3-7 km pod powierzchnią lodowca i związana jest z aktywnym wulkanem Bárðarbunga. Istnieje ryzyko, że wkrótce dojdzie do erupcji. Dlatego ogłoszono pomarańczowy alarm, który oznacza czwarty stopień zagrożenia w pięciostopniowej skali.
- Ryzyko pojawienia się wybuchu wynosi fifty-fifty – przyznał w rozmowie ze szwedzką gazetą „Dagens Nyheter” Reynir Boedvarsson, sejsmolog z Instytutu Geologicznego przy Uniwersytecie w Uppsali.
Lodowiec Vatnajökull - Islandia
Lodowiec Vatnajökull – Islandia
Możliwe powodzie i paraliż lotów
Jednak największym zmartwieniem dla Islandczyków jest zagrożenie powodzią. Jeśli dojdzie do wybuchu, roztopi się część lodowca, a woda spłynie w dół doliny, do zaludnionych rejonów. Mieszkańcy wyspy porównują to zagrożenie do sytuacji z 1996 roku, kiedy w wyniku wybuchu zniszczona została m.in. część drogi krajowej.
Prócz powodzi problemem stałaby się też potężna chmura popiołów, która mogłaby zakłócić ruch lotniczy. Tak było w 2010 roku po wybuchu wulkanu Eyjafjallajökull.

ŹRÓŁO:LOSYZIEMI.PL

Źródło: visir.is, dn.se

Komentarze