poniedziałek, 11 sierpnia 2014

SILNE BURZE Z GRADEM - RELACJA NA ŻYWO




Rozpoczynamy relację na żywo z prognozowanych na dzisiaj gwałtownych burz, połączonych z gradem, ulewami i bardzo silnym wiatrem.

22:04 Kończymy dzisiejszą relację na żywo z nawałnic. Trzeba przyznać, że nasze prognozy okazały się dosyć dobre i jedne z silniejszych burz przeszły dokładnie tam, gdzie wydaliśmy drugi stopień zagrożenia, czyli między innymi nad Warszawą, Katowicami, Wielkimi Jeziorami Mazurskimi czy Krakowem.
Dziękujemy za Państwa obecność i do usłyszenia jutro! :)

21:49 Burza z Bieszczad jest niezwykle silna. Towarzyszy jej prawdopodobnie wichura, potężna ulewa, gradobicie i dużą ilość wyładowań atmosferycznych. Istnieje pewna szansa, że przejdzie ona nad Leskiem. 

21:32 Aktywna elektrycznie burza właśnie rozpoczyna swoją wędrówkę nad Bieszczadami. Poza tym grzmi na wschód od Lublina, w rejonie Rzeszowa i na północ od stolicy Podkarpacia. Burzom towarzyszy już tylko silniejszy wiatr i intensywny deszcz. 

21:07 Burza znad Krosna szybko słabnie. Opady są coraz mniejsze, nie notuje się gradu, wyraźnie  spada też ilość wyładowań atmosferycznych. 

21:01 Kolejne dni również będą deszczowe. W środę w pierwszej części dnia popada głównie na południowym-wschodzie, gdzie spadnie od 5 do 15 mm wody. 
Naszą uwagę powinny jednak bardziej zwrócić prognozy na popołudnie w środę i noc ze środy na czwartek, kiedy to od Czech wejdzie na nas strefa potężnych opadów deszczu o natężeniu nawet 30-40 mm! Obejmie ona najpierw Śląsk, potem centrum, Małopolskę mniej więcej do Krakowa, Mazowsze i Mazury. 
W czwartek ulewy odpuszczą, ale i tak okresami w wielu miejscach popada.
Termometry w środę pokażą od 20-22 kresek na południowym-wschodzie do 23-25 na zachodzie, północy i w centrum, z kolei w czwartek przeważnie 21-24, a na Kujawach nawet 25, jedynie miejscami na południu tylko 16-20 st. C. 
Wiatr w te dni powieje słabo i umiarkowanie.

20:50 Jutro aura będzie znacznie spokojniejsza. Pojawi się więcej Słońca, ale i tak nie unikniemy przelotnych opadów deszczu i być może słabych, lokalnych i pojedynczych burz. W pierwszej części dnia największa szansa na deszcz istnieje na wschodzie, a po południu na zachodzie, południu i w centrum. Wieczorem aura zacznie się uspokajać.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 19-21 stopni na krańcach południowych, 22-24 kresek na pozostałym obszarze Polski
Wiatr słaby i umiarkowany. 

Noc już raczej pogodna i sucha. Jakieś opady deszczu, ale słabe do 5 mm niewykluczone są tylko w Małopolsce, na Podkarpaciu i Wybrzeżu. 
Ostrzegaliśmy, że noce staną się zimne i tak też będzie. Rano w środę słupki rtęci pokażą zaledwie od 11 stopni na Przedgórzu Sudeckim i Pojezierzu Pomorskim, 12-13 na zachodzie i północy, 14-15 w centrum do 16-17 na południowym-wschodzie. 
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie. 

20:36 Dane wskazują, że najwięcej deszczu burze przyniosły dziś w Krakowie, gdzie w godzinę spadło 25 mm wody, a maksymalny poryw wiatru wyniósł 83 km/h. 20 mm wody spadło w Mikołajkach, 19 mm w Katowicach, a po 14 mm w Kielcach i Resku. W ogóle nie padało natomiast na południowym-wschodzie, ale tam już nadchodzą burze, w związku z czym sytuacja szybko się zmieni. 

20:30 Uciekając przez burzą w Krakowie, zdołałem zrobić jej parę zdjęć. Może nie są jakieś efektowne, ale są :)




20:25 Nawałnica nad Krosno i okolice dojdzie za 10-20 minut. Prosimy o zachowanie ostrożności. Jest to jedna z silniejszych nawałnic, jakie utworzyły się dzisiaj. 

20:20 Wał chmurowy nad Iwoniczem na południe od Krosna, fot. Maciek


20:00 Burz mamy coraz mniej. Tak naprawdę umiarkowanie grzmi jedynie na wschodzie i południowym-wschodzie. 
Wyjątkiem jest komórka z pogranicza Małopolski i Podkarpacia, która przemieszcza się prosto na Krosno i Strzyżów. Towarzyszy jej opad sporego gradu, wichura do 80-100 km/h, ulewa i niezwykle duża ilość wyładowań atmosferycznych. Aktualnie prawdziwa rzeźnia rozgrywa się na ulicach Jasła. 

18:38 Burze nieco osłabły i obecnie rozciągają się od Suwalszczyzny po Małopolskę. 
Sucho jest natomiast w dalszym ciągu od Białegostoku po Rzeszów i Nowy Sącz, ale niech fani deszczu z tamtych miejsc się nie martwią! I tam jeszcze dzisiaj zacznie lać, okresami ulewnie i grzmieć. 

18:22 Od południowego Mazowsza, przez centrum Kielecczyzny po zachodnią i centralną Małopolskę po nawałnicach bardzo mocno pada ciągły deszcz. Lokalnie w ciągu godziny potrafi spaść 10 mm wody, co może generować kolejne zalania i podtopienia. 

18:14 Nowa komórka burzowa, niosąca wichurę, obfity deszcz i grad utworzyła się w małopolskiej Dąbrowie Tarnowskiej i niebawem dojdzie do Szczucina.

17:55 Detektor wyładowań BLIDS, który można u nas obserwować w zakładce "Burze nad Polską" w ciągu ostatnich 15 minut zanotował nad naszym krajem tysiąc wyładowań doziemnych. 

17:47 Gwałtowna nawałnica nadeszła nad Myślenice. Przed 19 ulewa zaatakuje też Siedlce. 

17:36 Po burzy zalane są niektóre rejony Warszawy (Wisłostrada) i Krakowa (terminal lotniska Balice). W stolicy Małopolski na dodatek na ulicę i auto w centrum spadło drzewo z plant. 2 osoby zostały ranne.
Tymczasem na Górnym Śląsku wichura wyrywała drzewa z korzeniami, jak i zrywała dachy z drzew. 

17:34 Najsilniejsze burze kierują się w tej chwili na Kazimierzę Wielką i Ostrowiec Świętokrzyski. Ostrzegamy przed dużą aktywnością elektryczną zjawisk, wichury i gradobicia.

17:27 Linia burz powoli idzie na wschód. Niebawem dojdzie nad Suwałki, Siedlce i Busko Zdrój. 

17:10 Wracamy z relacją. Po burzy, jaka przeszła nad Krakowem spadło 10 mm wody (natężenie 50-60 mm/1 godz.) zalane są niektóre ulice. 

16:36 W związku z potężną burzą, jaka szaleje nad Krakowem, do czasu jej zakończenia się przerywamy relację. 

16:26 Prawdziwa nawałnica wchodzi od zachodu na Kraków. Poprzedzą ją charakterystyczny wał chmurowy. Można więc się domyślić, że nad stolicą Małopolski może przejść zaraz wichura do 90 km/h i grad. 
Białe kulki z nieba lecą obecnie również nad Kielcami, Jędrzejowem i Piszem na Mazurach. Żeglarze, uważajcie!

15:55 Gradobicie szaleje nad stolicą. Jeszcze większa nawałnica utworzyła się w zachodniej Małopolsce i zmierza na Kraków.

15:26 Nad Kielcami i Warszawą niedługo rozpęta się burza.


15:00 Grzmi już od Górnego Śląska, przez Mazowsze po Warmię. Zjawiska są gwałtowne, z wichurami i gradem.

14:30 Burze rozszerzają się na wschód. Grzmi już na całym Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, zachodzie Mazowsza aż po Wielkie Jeziora Mazurskie. 
Najmocniej pada i grzmi w rejonie Katowic. 

14:15 Konwekcja zaczyna rozwijać się na Warmii i na zachodzie Mazowsza. 

14:10 Coraz gorsza sytuacja ma miejsce w województwie śląskim i na południu łódzkiego, gdzie powstaje coraz więcej wydajnych opadowo komórek burzowych, niosących ulewy, gradobicia i wichury. Bardzo mocno grzmi teraz między innymi w Gliwicach.

13:33 Nawałnica ze wschodniej Opolszczyzny wciąż wygląda stosunkowo groźnie. Niebawem może zagrozić Tarnowskim Górom i Gliwicom. 

13:22 Burza gradowa przechodzi obecnie nad Radomskiem w południowej części województwa łódzkiego.

13:10 Coraz więcej pojedynczych burz powstaje nad Czechami. Niebawem zaczną one łączyć się klastry i wejdą nad Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę. 

13:00 Gwałtowne burze, charakteryzujące się wysoką aktywnością elektryczną już rozwijają się na Śląsku. Jedna z silniejszych nawałnic stacjonuje w rejonie Kędzierzyna Koźle i na północ. Wysoka odbiciowość radarowa, do 50-60 dBz sugeruje, że komórka może nieść z sobą silne opady deszczu i gradu, a także silny, porywisty wiatr. 
Konwekcja rusza również w okolicach Radomska na Ziemi Łódzkiej, Rabki, Szczawnicy i Gorlic w Małopolsce, ale nie stanowi jeszcze dla nas żadnego zagrożenia. 

12:30 Tak, jak zapowiadaliśmy, najgroźniej będzie dzisiaj w pasie od Górnego Śląska, południowo-wschodniej Opolszczyzny i Małopolski po Mazury i Suwalszczyznę, gdzie oczekujemy rozwoju licznych burz wielkokomórkowych, z nawalnymi opadami deszczu do 20-40 mm, wiatrem do 90-100 km/h i gradem o średnicy 2-4 centymetrów. 
Wysoce prawdopodobne jest, że zjawiska spowodują zniszczenia. 

Komentarze