środa, 13 sierpnia 2014

ULEWY I BURZE - RELACJA NA ŻYWO


Rozpoczynamy relację z ulew i burz, jakie weszły nad nasz kraj i będą nam towarzyszyły do rana. Potrwa ona przez najbliższe pięć godzin. 

8:58 Dane wskazują, że w ciągu ostatnich godzin najwięcej wody spadło na Częstochowę - jeśli wierzyć danym, które są mimo wszystko wątpliwe napadło tam aż 71 mm wody! Na kolejnych miejscach znajdują się Białystok - 29 mm, Racibórz - 25 mm, Kraków wschód - 24 mm, Warszawa 20 mm, Lublin 17 mm, Katowice 11 mm, Krosno 8 mm, Toruń 2 mm, Legnica 0 mm.
Pojawiło się wiele podtopień, a osiągający w porywach 90 km/h,a w górach ponad 130 km/h wiatr w Małopolsce, częściowo na Górnym Śląsku i Podkarpaciu poczynił sporo szkód.
Ranne zostały w sumie 2 osoby, notuje się wiele powyrywanych drzew, nieprzejezdnych dróg, zerwanych dachów i linii energetycznych. Mieszkańcy mówią wręcz o trąbie powietrznej. Najgorzej było w powiatach nowosądeckim w Małopolsce, rzeszowskim, jasielskim, krośnieńskim i łańcuckim na Podkarpaciu oraz w rejonie Częstochowy. 

2:00 Bardzo niebezpieczna pogoda panuje w Krynicy Zdrój. Burze przesuwają się w kierunku północno- wschodnim niosąc silny wiatr, intensywny deszcz oraz pełno wyładowań, których najwięcej jest na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego. W miejscowości Iwonicz na Podkarpaciu mimo późnej pory odnotowujemy aż 23 stopnie! Tymi informacjami prawdopodobnie kończymy naszą relację, lecz zachęcamy do zaglądania na naszego bloga, gdyż w wypadku pojawienia się ekstremalnych zjawisk- będziemy czuwać. Życzymy spokojnej nocy.

1:20 Mapa przedstawia występowanie wyładowań doziemnych 

1:12 Bardzo mocna burza zbliża się do Nowego Sącza (woj. małopolskie). Niebezpiecznie jest także w okolicach Sokołowa Podlaskiego oraz Buska- Zdrój



0:36 Chwilowo wznawiamy relację. Jeśli macie Państwo zdjęcia z nawałnic przechodzących nad naszym krajem lub ich skutków, zachęcamy do wysyłania zdjęć na adres e-mail: maciej.zajdel98@wp.pl.

23:59 W związku z burzą, jaka przechodzi nad Krakowem, zmuszeni jesteśmy przerwać relację. Dziękujemy za Państwa obecność i do usłyszenia jutro :)

23:56 Intensywne opady ciągłe notujemy na Mazurach, północy Mazowsza, Pomorzu, Kujawach i całym zachodzie. 

23:49 W tej chwili grzmi od centralnego Mazowsza, przez zachód województwa świętokrzyskiego po zachód i południe małopolskiego.

23:41 No i udało się - niebawem nad Krakowem przejdzie krótka, ale porządna burza z wiatrem i ulewą. Niezła nawałnica nadciąga również nad Kielce i Jędrzejów. 

23:35 Burze próbują uaktywnić się na zachód od Krakowa. 

23:31 W tej chwili najsilniejsze burze występują w rejonie Warszawy, na północy Małopolski i zachodzie Ziemi Świętokrzyskiej i po słowackiej stronie Tatr (może wejść nad okolice Zakopanego).

23:28 Nad Krakowem pada i grzmi. Mimo, iż główna komórka ominęła z daleka miasta, mocno wieje, a przed opadem wędruje dosyć wyraźnie zarysowany wał chmurowy. 

23:23 Kolejny raz ostrzegamy, iż niebawem porządna burza może przejść nad południową Małopolską. 

23:17 Nawałnica z prawdziwego zdarzenia szaleje nad Miechowem. Towarzyszy jej wichura i grad. 

23:08 Halny robi swoje. W Zakopanem temperatura wzrosła do 23 stopni, a w Bielsku-Białej przed burzą do 25 st. C.! 
25 kresek notujemy również w Nowym Sączu, 24 w Iwoniczu,  22 w Tarnowie, 21 w Krośnie, 20 w Rzeszowie, a w Krakowie...18.

23:01 Burze nieco osłabły. Cały czas bardzo wysoką siłą odznacza się burza znad Słowacji, która może wejść na Podhale, jeśli przejdzie bez szwanku przez Tatry. 

22:55 Oprócz burz mamy dzisiaj także sporo opadów. Intensywnie pada między innymi na Mazowszu i w centrum i te ulewy kierują się ku Warmii i Mazurom. Opady deszczu, ale nieco słabsze notujemy również na zachodzie i wszystko to niebawem obejmie całe Wybrzeże. 

22:47 Jeszcze przed północą zagrzmi i popada w Krakowie i Jędrzejowie, a później także w Kielcach. 

22:36 Szkwał nadciąga nad zachodnią Małopolskę i Ziemię Świętokrzyską!

22:29 Nad Oświęcim, Chrzanów, Olkusz i Wolbrom zbliża się gwałtowna burza, z wichurą, ulewą i być może drobnym gradem. 

22:22 Burza na południe od Polski jest coraz mocniejsza:


22:17 W Katowicach podczas burzy odnotowano poryw wiatru 63 km/h. Nad miastem przechodzi jednak obecnie druga, mocniejsza burza, w związku z czym nie zdziwię się, jak pojedynczy podmuch sięgnie 80-90 km/h. 

22:11 Burze są coraz silniejsze. Po pierwsze: pojawia się coraz wyraźniej zarysowana linia szkwału, a po drugie stosunkowo szybko wzrasta ilość wyładowań atmosferycznych. 
W pasie od południowej części Mazowsza po zachodnią Małopolskę i Beskid Żywiecki najbliższe godziny będą niebezpieczne. Uważajmy!

22:06 Radar polski oczywiście tego nie wykrywa, ale nad zachodnią częścią Słowacji i Węgier powstaje bardzo gwałtowna burza szkwałowa. Idzie na Małopolskę. 

22:00 Burze szybko suną na północny-wschód. Już za chwilę od zachodu wejdą nad województwa świętokrzyskie i małopolskie. 

21:53 Detektor wyładowań BLIDS notuje coraz więcej wyładowań doziemnych. W ciągu ostatnich 15 minut zmierzył ich blisko 200. Nie jest to co prawda wartość spora, ale jak wiemy z prognoz, największym zagrożeniem dzisiejszych nocnych burz będą wichury i ulewy, a błyskawic, ze względu na niezbyt wysoki parametr CAPE dużo nie zaobserwujemy. 

21:49 Tak, jak się obawialiśmy, powstała jedna, wielka struktura liniowa. Rozciąga się ona od Górnego Śląska po zachodnie Węgry i przemieszcza się na północny-wschód. Na jej drodze stoi Beskid Żywiecki, zachodnia Małopolska, jak i  północna i zachodnia Słowacja. 

21:41 W miejscowości Cervena na północnym-wschodzie Czech poryw wiatru w czasie burzy osiągnął 76 km/h. 
Lokalnie porywy sięgają jednak z pewnością 90 km/h. 

21:37 Na Podkarpaciu mamy teraz bardzo wysokie temperatury. Lokalnie notujemy 22 stopnie i jest to wartość wyższa, niż zmierzona w ciągu dnia. 

21:31 Najmocniejsze deszcze przechodzą teraz nad południową połową województwa łódzkiego i w śląskim, gdzie w ciągu godziny potrafi spaść 10 mm deszczu, a w czasie burz jeszcze więcej.

21:24 Grzmi i obficie leje w Katowicach. Za nieco ponad pół godziny wyładowania atmosferyczne za swoimi oknami ujrzą także mieszkańcy Bielska Białej. 

21:17 Coraz więcej wskazuje na to, że za jakiś czas od Węgier, przez pogranicze Słowacji i Czech po Górny Śląsk będziemy mieli do czynienia z jedną, zwartą linią burz. 

21:10 Gwałtowna burza przechodzi właśnie nad Częstochową. Niebawem pioruny przetną niebo również w Katowicach, Bytomiu i Radomsku. 

21:06 Formacja liniowa z Górnego Śląska nie jest jedyną, jaka towarzyszy temu niżowi. Druga znajduje się na wschodzie Czech i również niesie wyładowania atmosferyczne, intensywny deszcz i prawdopodobnie silny wiatr, a zalążek trzeciej widać na zachodzie Słowacji i północy Węgier. Czy to oznacza, że będzie faktycznie groźnie? 
źródło: radar bourky


21:00 Ulewy i burze szybko przesuwają się na północny-wschód. Jeszcze godzinę temu nie padało w Gliwicach, a teraz nad miasto wchodzi potężna ulewa i burza, a początek strefy dochodzi już do Katowic.

20:56 Konwekcja z burzami, jaka rozwija się nad Ziemią Łódzką i Górnym Śląskiem, w kolejnych godzinach nasili się i zacznie sięgać od zachodu nad Mazowsze, Kielecczyznę i Małopolskę. Miejscami podczas burzy spadnie nawet 30 mm wody, wiatr osiągnie w porywach 90 km/h, a średnica gradu wyniesie 2 centymetry. 
Nie wykluczamy też, iż powstanie jakaś większa struktura konwekcyjna, a nawet linia szkwałowa. 
Później, idąc dalej na wschód, burze zaczną stopniowo słabnąć, ale zanikną dopiero na krańcach południowo-wschodnich, gdzie opady i burze dosyć skutecznie może zablokować wiatr fenowy. 

20:51 Ostatnia odsłona naszego modelu jednoznacznie wskazuje, że największe ulewy do 40 mm przejdą od Śląska po Mazury, ale sucho nie będzie też na zachodzie i Pomorzu, gdzie również popada i zagrzmi, ale słabiej, maksymalnie do 15-25 mm. 

20:44 Jeden z bardziej znanych serwisów, specjalizujących się w ostrzeżeniach przed burzami ESTOFEX ostrzega przed wystąpieniem bardzo gwałtownych burz i trąb powietrznych na Słowacji, północy Węgier, wschodzie Czech, a w Polsce miejscami na Górnym Śląsku i w Małopolsce.

20:41 Pojawiły się pierwsze wyładowania atmosferyczne w Polsce. Grzmi na północ od Piotrkowa Trybunalskiego, a także na południowy-wschód od Katowic. Oceniamy, że ta druga burza w ciągu najbliższych minut nadal będzie się nasilać. 

20:35 Coś na wzór formacji liniowej tworzy się w pasie od czeskiej Ostravy po Częstochowę. Towarzyszą jej zapewne bardzo silne opady deszczu i silniejszy wiatr. Nie ma natomiast jeszcze burz.

20:28 Pierwsza burza powstała na terenie Czech i powoli kieruje się na północ, w kierunku Raciborza i Rybnika. 

20:22 Aktualnie umiarkowane opady deszczu o charakterze ciągłym występują w województwie lubuskim, na północy wielkopolskiego, w łódzkim, centralnej mazowieckiego, śląskim i opolskim. Nie notujemy jeszcze wyładowań atmosferycznych, ale to się zmieni już niedługo.

Komentarze