środa, 13 sierpnia 2014

NASZA GALAKTYKA MOŻE POSIADAĆ WIELE PLANETARNYCH,BLIŹNIACZYCH UKŁADÓW SŁONECZNYCH

Naukowcy sądzą, że w naszej galaktyce może istnieć wiele układów planetarnych bliźniaczych do Układu Słonecznego. Z badań wynika, że Układ Słoneczny powstał z połączenia się ogromnej chmury pyłów i gazów, które oddzieliły się od reszty naszej galaktyki, czyli Drogi Mlecznej. Doszło do tego 30 mln lat przed narodzinami Słońca, czyli 4,6 miliarda lat temu.
Dysk akrecyjny
Dysk akrecyjny
Nowe badania opublikowano w Internecie 7 sierpnia 2014 roku w czasopiśmie Science. Naukowcy twierdzą, że z tego samego obłoku, z którego powstał Układ Słoneczny, mogły powstać zarówno dziesiątki innych gwiazd, tworząc własne układy planetarne.

Wiek Układu Słonecznego
Specjaliści poddając meteoryty datowaniu radiometrycznemu są w stanie określić datę powstania Układu Słonecznego. Eksperci oceniają, że było to 4,57 miliarda lat temu. Pierwsze powstało Słońce, a dopiero później z resztek orbitujących wokół gwiazdy uformowały się planety.

Badania naukowe
- Szacowanie radioizotopowe całej Drogi Mlecznej jest trudnym wyzwaniem, które wymaga skomplikowanego modelowania komputerowego. Dzięki temu badaniu możemy dowiedzieć się kiedy gwiazda rozwijała się, kiedy generowała pierwiastki ciężkie w swoim wnętrzu i ostatecznie wysnuć wniosek kiedy wyrzucała je do przestrzeni kosmicznej – opowiada Maria Lugaro z Monash University w Australii.
Lugaro wraz z innymi naukowcami chciała zbadać jeszcze wcześniejsze wydarzenia, aby lepiej zrozumieć kiedy i jak uformował się Układ Słoneczny. Można tego dokonać poprzez oszacowanie ilości izotopów niektórych pierwiastków promieniotwórczych, które wiadomo że były obecne w naszej galaktyce kiedy tworzył się Układ Słoneczny. Następnie porównuje się otrzymane liczby do tych występujących u bardzo starych meteorytów. Izotopy są to odmiany pierwiastka chemicznego, które posiadają różną liczbę neutronów w jądrze atomowym.
Przełomowe odkrycie
Lugaro i jej zespół znaleźli rozwiązanie problemu dotyczącego lepszego zrozumienia struktury jądrowej jednego z radioizotopów znanego jako hafn-181. Postęp doprowadził naukowców do hafnu-182, który jest tworzony wewnątrz gwiazd.
Obliczenia zespołu naukowców sugerują, że materiał z jakiego powstał Układ Słoneczny, został izolowany przez długi czas zanim powstało Słońce -  być może nawet 30 milionów lat.
- Zważywszy, że proces formowania się planet typu ziemskiego trwał mniej niż 100 milionów lat, okres ich rozwoju wydaje się zadziwiająco długi – twierdzi Martin Bizzarro z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Bizzarro, podobnie jak Lugaro, uważa że nowe wyniki mogą być analogiczne dla obszarów znajdujących się daleko poza naszym zakątkiem kosmosu.

Sukces tkwi w ludziach
- Myślę, że naszym głównym atutem jest nasz zespół, który składa się z ekspertów z różnych dziedzin: gwiezdnej astrofizyki, fizyki jądrowej i meteorytowej oraz nauk planetarnych, więc udało nam się skutecznie wymieniać informacje i doświadczenia – dodała Lugaro.
Badanie Lugaro i innych naukowców udowadnia, że integracja astrofizyki, astronomii i kosmochemii to odpowiednia droga, by osiągnąć jak najlepsze wyniki – mówi Bizzarro.
Lugaro zapowiedziała, że badania nad powstaniem Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej jeszcze się nie kończą. Naukowcy zamierzają zbadać inne ciężkie pierwiastki promieniotwórcze, aby potwierdzić i udoskonalić swoje przypuszczenia dotyczące czasu powstania Układu Słonecznego i innych obiektów, znajdujących się w przestrzeni kosmicznej.


ŹRÓDŁO:LOSYZIEMI.PL

Komentarze