Źródło: 123rf.com
Zespół naukowców z USA stworzył model komputerowy, który według nich wyjaśnia nietypowe zachowanie lodowców z Karakorum. Jest to łańcuch górski w Himalajach, który charakteryzuje się tym, że znajdujące się tam lodowce nie topnieją a nawet rosną.
Jak wiadomo oficjalna propaganda klimatyczna zakłada, że następuje stopniowe ocieplenie naszej planety, które wywiera negatywny wpływ na kondycję lodowców. Często słyszymy ostrzeżenia, że wiele z nich może zniknąć w ciągu następnego wieku lub nawet wcześniej. Karakorum, pasmo górskie, które rozciąga się wzdłuż granicy Chin, Indii i Pakistanu, jest pod tym względem nietypowym wyjątkiem. Naukowcy odkryli, że znajdujące się tam lodowce nie tylko nie topią się, ale obserwuje się wręcz wzrost ich wielkości.
W celu ustalenia, dlaczego ta część lodowców na świecie jest stabilna pomimo rzekomego wzrostu globalnej temperatury, naukowcy zebrali dane pogodowe od 1861 roku. Analizowano trzy główne części Himalajów, południową, centralną i właśnie Karakorum. Duża ilość informacji pozwoliła naukowcom w stworzeniu dokładniejszej mapy zmian klimatycznych w tym rejonie świata niż poprzednio.
Postanowiono wykonać symulację warunków atmosferycznych w tej okolicy aż do roku 2100. Klimatolodzy stwierdzili, że centralna i południowo-wschodnia części Himalajów otrzymuje znacznie więcej wilgoci na skutek monsunów. Za to w Karakorum, wręcz przeciwnie, maksymalne ilości opadów przypadają w okresie zimowym. Oznacza to opady śniegu, prowadzące w konsekwencji do wzrostu tamtejszych lodowców.
Źródło: http://zmianynaziemi.pl