piątek, 28 listopada 2014

CHŁODNO, ALE SUCHO


Dziś prawie w całej Polsce mieliśmy do czynienia z niską temperaturą, chmurami, choć gdzieniegdzie pokazywało się Słońce. Nie ogrzewało ono jednak zbytnio powietrza. Dodatkowo odczucie chłodu potęgował zimny, wschodni wiatr. 
Najniższe temperatury odnotowano tradycyjnie na wschodzie- tam można było ujrzeć tylko -4 st. Celsjusza. Najcieplej było wyjątkowo na Śnieżce, bo około 6 stopni, ale to zawdzięczamy inwersji. Poza tym odnotowano 2 stopnie w Jeleniej Górze. Czy sobota zapowiada się równie zimno? Już niedługo szczegóły.

SYTUACJA BARYCZNA

Niezmiennie od dłuższego czasu pogodą w Polsce i w całej Europie Wschodniej włada potężny wyż znad Rosji, który nie zamierza odpuścić. Funduje nam niskie temperatury, chmury, mgły i czasem dokuczliwy wiatr, ale miejscami pojawia się Słońce. Z kolei na zachodzie  i częściowo południu Starego Kontynentu mamy do czynienia z równie silnym, wietrznym, deszczowym niżem, który chce wejść wgłąb Europy. 

POJAWI SIĘ SŁOŃCE
Już w piątek w niektórych miejscach zza chmur nieśmiało przebijały się przebłyski promieni słonecznych. Możemy zapewnić, że w sobotę będzie ich jeszcze więcej
Od rana do wieczora w miarę słonecznie powinno być na północy i zachodzie kraju. Od czasu do czasu również w centrum będzie można ujrzeć Słońce. Z kolei najwięcej ciężkich, zwartych chmur zagości na niebie Polski wschodniej i częściowo na Ziemi Łódzkiej. 
Miejscami na domiar złego mogą pojawić się mgły, ale przynajmniej opady nigdzie nie wystąpią.
CHŁODNO
Po mroźnej nocy nastanie równie chłodny dzień.
Najniższe wartości na termometrach prognozujemy tradycyjnie dla północno- wschodniej Polski, bo tam w najcieplejszym momencie dnia jedynie -4 stopnie Niewiele cieplej w pozostałych regionach Polski wschodniej- około -3/-2 stopni, w centrum -1, a najcieplej na zachodzie, Śląsku i Wybrzeżu - 0-1 st. C.
Wiatr umiarkowany.


W NOCY CHWYCI PORZĄDNY MRÓZ
Jeszcze wieczorem nad dzielnice zachodnie i północno-zachodnie nasunie się strefa dużego zachmurzenia, która pozostanie tam przez całą noc. Na szczęście nie powinno padać.
Na pozostałym obszarze RP chmur niewiele, a gdzieniegdzie na południu i Mazurach będzie nawet bezchmurnie.
Ranek bardzo zimny. Wieścimy od -13/-11 stopni na północnym-wschodzie (przy gruncie spadki do -15), -10/-7 na południu, -6/-5 w centrum do -4 st. C. na zachodzie i -3/-1 nad samym morzem.
Wiatr powieje umiarkowanie.

JAKA POGODA W NIEDZIELĘ I W PONIEDZIAŁEK?
W niedzielę prawie w całej Polsce słonecznie i bez opadów.
Jedynie na południu, częściowo wschodzie i Wybrzeżu po niebie przesuwać będzie się większa ilość chmur, ale ewentualne, słabe opady deszczu wystąpią co najwyżej wysoko w górach.
Temperatura niemalże identyczna: zanotujemy w najcieplejszej porze dnia od -3/-4 stopni na północnym-wschodzie, -2/-1 na Warmii, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Pojezierzu Pomorskim, w rejonie Kielc i Krakowa, 0 w głębi kraju do 1 kreski na południowym-zachodzie i w miejscowościach nadmorskich.
Wiatr wiać ma umiarkowanie. 

W poniedziałek pięknie na północy, choć początkowo mogą tam się snuć jakieś mgły i niskie chmury.
Im dalej na południe, tym zachmurzenie większe. Wszystko pochodzić ma od systemu niżów z południa, które zaleją niektóre obszary w okolicach Morza Śródziemnego i Adriatyckiego. 
W Polsce padać na ogół nie powinno, choć nie wykluczamy, iż na samych krańcach południowych, zwłaszcza w górach pojawi się niewielki deszcz bądź śnieg.
Słupki rtęci wskażą od -3 st. C. na Podlasiu, -2/-1 na wschodzie, północy i w pasie od Krakowa po Kielce i Warszawę, 0 w centrum do 1-2 stopni powyżej zera na Podhalu i w Beskidzie Żywieckim.
Wiatr umiarkowany, okresami nieco silniejszy, dochodzący w porywach do 50 km/h i potęgujący odczucie zimna przez nasze organizmy. 



ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170

Komentarze