sobota, 15 listopada 2014

WRACA MONSTRUALNA PLAMA NA SŁOŃCU

ŹRÓDŁO:NASA/SDO
Region 2192 wraca na tarczę słoneczną oznaczony numerem 2209. Plama jest już w pełni widoczna. Po pełnym obrocie nie zostało z niej zbyt wiele, ale i tak region ten może być niebezpieczny.
Przez blisko dwa dni nie posiadaliśmy dokładnych zdjęć Słońca z powodu usterki satelity SDO. Teraz, gdy posiadamy już najnowsze zdjęcia, możemy zobaczyć, co zostało z "monstrualnego" regionu 2192, który był przyczyną wielu silnych zjawisk solarnych. Na pierwszy rzut oka widać, że region, przez ostatnie dwa tygodnie, zdecydowanie się zmniejszył od czasu, gdy nas żegnał na zachodnim krańcu tarczy słonecznej. Mimo to, wciąż wydaję się on posiadać potencjał do wyprodukowania silnego rozbłysku.
Plama 2209 jest jeszcze blisko wschodniej krawędzi i ciężko określić jej klasyfikację magnetyczną, ponieważ nie można jej dobrze zaobserwować w obrębie tarczy. Agencje NOAA oraz NASA przyznały mu podklasyfikację EKC, co odpowiada najsilniejszej "Beta-Gamma-Delta". Jednak na dokładne dane musimy poczekać przynajmniej kilka godzin. W tym momencie szacuję się prawdopodobieństwo rozbłysku z tego regionu to 40% dla rozbłysku klasy M oraz 20% dla klasy X.
Wszystkie pozostałe regiony są mało produktywne i nie powinny wytworzyć większych flar. Region, 2205 który jeszcze kilka dni temu był bardzo aktywny, rozpada się z każdą godziną. Rejon 2208 zwiększył trochę swój potencjał i otrzymał klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma".

Komentarze