wtorek, 2 grudnia 2014

BEZ ZMIAN W POGODZIE



Za nami dzień, który nie wniósł do pogody nic nowego. Przeważały nie niosące opadów chmury, które na szczęście, zwłaszcza na wschodzie, północy i w centrum rozrywały się, pozwalając pokazać się Słońcu. 
Dodatkowo ociepliło się. W rejonie Warszawy, Łeby i punktowo na Podhalu pojawiła się nawet delikatna odwilż do +1 stopnia!
Zobaczmy, czy jutro ocieplenie obejmie pozostałe województwa Polski, czy mroźny wyż ze wschodu nie odpuści i przyniesie nam kolejną porcję mrozu.

SYTUACJA BARYCZNA
Tak, jak wspominaliśmy wczoraj, dwa potężne wyże: rosyjski i atlantycki połączyły się ze sobą i w pasie od Rosji po Francję i Anglię przynoszą w miarę spokojną aurę, aczkolwiek z dużą dawką chmur i niezbyt wysoką temperaturą. Ważne jest to, iż wyż ze wschodu przesuwa się w kierunku azjatyckiej części Rosji i jego wpływ na pogodę w Europie stopniowo maleje.
Tymczasem niże i fronty atmosferyczne zdominowały północ Starego Kontynentu  i Basen Morza Śródziemnego. Wszędzie tam jest bardzo pochmurno i mokro. Gdzieniegdzie pada dość intensywnie. 
Obawiamy się, że we Włoszech wystąpią kolejne zalania, podtopienia i powodzie błyskawiczne. 

STABILNA POGODA
W środę będziemy musieli znowu stawić czoła nudnej, monotonnej aurze. Od rana do wieczora nigdzie nie powinno padać, ale i tak na niebie tradycyjnie nie zabraknie chmur, choć oczywiście pojawiać mają się przejaśnienia i rozpogodzenia. Przypuszczamy, choć mówimy to ze sporą nutą niepewności, że najwięcej dziur w chmurach utworzy się na wschodzie.
ODWILŻ PÓJDZIE NA PÓŁNOC
Na skutek wędrówki wyżu na wschód, nad nasz kraj napływa coraz cieplejsza masa powietrza. Jutro odczujemy to bardzo mocno, ponieważ  w miejscowościach podgórskich w najcieplejszej chwili dnia termometry pokażą nawet 5 stopni powyżej zera! Oznacza to, że śnieg, jaki tam jeszcze leży  - stopnieje. Niewiele chłodniej będzie na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej - 3-4 kreski; w centrum, w rejonie Kielc i Krakowa, jak również na południowym-wschodzie i Wybrzeżu 1-2 st. C., na Mazowszu, Kujawach i Nizinie Szczecińskiej około zera, a najchłodniej cały czas na Mazurach - od -1 st. C. na Warmii do -3 st. C. na Suwalszczyźnie.
Wiatr umiarkowany. 

W NOCY TO SAMO
Nocą bez zmian. Prognozujemy zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego i brak opadów.
Nad ranem, głównie w Małopolsce i w województwie świętokrzyskim utworzą się gęste mgły i zamglenia, ograniczające widzialność do 100-300 metrów. 
Najcieplej na Przedgórzu Sudeckim - 1 stopień ciepła. Na Śląsku i w Wielkopolsce około zera/-1 st. C., -2/-4 w głębi kraju, najchłodniej na Pojezierzu Pomorskim, wschodzie i być może w rejonie Krakowa, gdzie ochłodzi się do -6/-5 st. C.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.

PROGNOZA POGODY NA CZWARTEK I PIĄTEK
W czwartek bardzo podobnie: sucho, z umiarkowanym zachmurzeniem, aczkolwiek miejscami będzie ono nieco większe. Należy pamiętać też o mgłach i związanych z nimi niskimi chmurami - te również mogą pokrzyżować Słońcu plany.
Jeszcze cieplej: słupki rtęci wskażą od -1/0 stopni na północnym-wschodzie i Żuławach, 1-2 na północy i wschodzie, 3-4 w centrum do 5-7 kresek na południowym-zachodzie i krańcach południowych.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie. 

W piątek zauważymy pierwsze oznaki nadchodzących zmian. Na zachodzie z biegiem dnia zacznie się chmurzyć i pod wieczór pojawią się prawdopodobnie pierwsze, słabe opady deszczu bądź mżawki.
Na pozostałym obszarze RP jeszcze bez zmian: w miarę pogodnie i sucho, choć niektóre miejscowości, zwłaszcza na wschodzie ponownie może przykryć stratus.
Ocieplenie przystopuje: wieścimy co najwyżej od 0 stopni na Mazurach, 1-2 na północy i wschodzie, 3-4 w głębi Polski do 5-7 st. C. na południowym-zachodzie i skrawkach południowych.
Wiatr umiarkowany. 

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 170

Komentarze