niedziela, 28 grudnia 2014

NA SKUTEK WZROSTU KWASOWOŚCI OCEANÓW WIELORYBY MOGĄ WYGINĄĆ



Źródło: Internet
Od kilkunastu lat obserwuje się wzrastające zakwaszenie środowiska morskiego. Wiadomo od dawna, że zjawisko to powoduje rozpuszczanie raf koralowych i muszli skorupiaków. Okazuje się jednak, że nasycenie wody CO2 zmienia jej zdolność do pochłaniania fal dźwiękowych, co dezorientuje duże ssaki morskie.
Zdaniem uczonych z University of Hawaii zdolność wody morskiej do absorpcji fal dźwiękowych zależy od jej lepkości. Parametr ten zależy właśnie od ilości rozpuszczonych w niej składników chemicznych w tym dwutlenku węgla.
Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie Nature Geoscience, określają się jako zwolennicy teorii powodowanego przez człowieka globalnego ocieplenia. Twierdzą oni, że zakwaszenie występuje wyłącznie poprzez absorpcję CO2. Dziwi jednak fakt, że pomija się zupełnie aktywność wulkaniczną dna oceanicznego, a przecież wiemy tylko o kilku procentach podmorskich wulkanów.
Kierując się założeniem, że poziom dwutlenku węgla w atmosferze będzie stale rósł, uczeni z Hawajów opracowali model matematyczny, z którego wynika, że do 2100 roku kwasowość oceanów wzrośnie o przynajmniej 0,6 pH. W rezultacie zdolność do absorpcji fal dźwiękowych w zakresie 0,1-10 kHz może spaść aż o 60%.
źródło:zmianynaziemi
Specjaliści sugerują, że to będzie tylko pogarszało sytuację komunikujących się i nawigujących za pomocą fal dźwiękowych, morskich waleni. W rezultacie zwierzęta te będą cierpieć coraz bardziej na skutek emitowanego przez ludzi hałasu morskiego wywoływanego przez sonary, żeglugę czy platformy wiertnicze. Dźwięki te nie będą się tak łatwo rozpraszały, co w konsekwencji może grozić nawet ogłuchnięciem tych stworzeń.
Niewątpliwie morski hałas i zmieniający się skład wody, może w jakiś sposób wywoływać dezorientację dużych ssaków morskich. Być może to właśnie tak można wytłumaczyć obserwowane coraz częściej przypadki masowej śmierci tych zwierząt, które z niewiadomych przyczyn wypływają na brzegi ginąc całymi stadami.


http://zmianynaziemi.pl


Komentarze