Ostatnie godziny przyniosły nam w końcu większe zmiany w pogodzie. Spadł śnieg i chwycił mróz. Czy ta przyjemna aura przedłuży się na ostatnie dni starego roku i pierwsze dni nowego? Zobaczmy.
PONIEDZIAŁEK, 29.12
Nowy tydzień rozpoczniemy z ładną pogodą w centrum i na północnym-wschodzie, gdzie nie zabraknie Słońca i nie powinno padać.
Na pozostałym obszarze RP nieco mocniej się zachmurzy i słabo poprószy. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wynosi 1-3 cm, tylko na Wybrzeżu, w górach, lokalnie w zachodniej Małopolsce i na Górnym Śląsku, gdzie prawdopodobnie posypie odrobinę mocniej - 3-5 cm.
Zimno: w najcieplejszej porze dnia prognozujemy od -8/-6 stopni na wschodzie i na Podhalu, -5/-3 w centrum i w Małopolsce do -2/0 st. C. w pasie od Pomorza po Dolny Śląsk i Opolszczyznę i 1 st. C. punktowo na Wybrzeżu Zachodnim.
Wiatr umiarkowany.
WTOREK, 30.12
We wtorek aura się poprawi. Jeśli gdzieś poprószy, to słabo (1-2 cm) w Sudetach, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Dodatkowo z biegiem dnia opady będą zanikać.
Poza tym wieścimy zachmurzenie umiarkowane i duże z większymi przejaśnieniami. Od zachodu i północy zacznie jednak zbierać się coraz więcej chmur, które wieczorem w rejonie Świnoujścia przyniosą lekki śnieg bądź marznącą mżawkę, powodującą gołoledź.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -10/-7 stopni na wschodzie, w Małopolsce i na Kielecczyźnie, -6/-5 na Górnym Śląsku, w centrum i na Warmii, -4/-3 na Opolszczyźnie do -2/0 st. C. na zachodzie i Pomorzu.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.
ŚRODA, 31.12
Sylwester bardzo ładnie zapowiada się na południu i częściowo w centrum, gdzie na pewno nie spadnie ani jeden płatek śniegu i nie zabraknie Słońca.
Niestety na zachodzie i północy zaznaczy się już obecność frontu atmosferycznego, w związku z czym musimy liczyć się tam z przewagą chmur i niewielkimi opadami śniegu, szybko przechodzącymi w deszcz i mżawkę, w wielu miejscach marznącą, powodującą gołoledź.
Cieplej: termometry pokażą od -6/-4 stopni na południowym-wschodzie, -2/0 w pasie od Warmii po Opolszczyznę i Dolny Śląsk, a także na Pojezierzu Pomorskim, 1-2 na zachodzie i Pomorzu do 3-4 kresek ciepła nad samym morzem.
Wiatr wiać ma umiarkowanie.
CZWARTEK, 1.01
W czwartek bez opadów w centrum i na zachodzie. Tam też najczęściej pojawiać będą się rozpogodzenia.
Tymczasem na południu, częściowo wschodzie i północy usadowią się fronty atmosferyczne ze słabymi opadami: na północy popada tylko i wyłącznie deszcz, poza tym częściej marznący deszcz ze śniegiem bądź śnieg.
Jeszcze cieplej: zimno utrzyma się już tylko na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu - zapowiadamy tam od 0 do -2 stopni. W głębi kraju 1-3 stopnie na plusie do
Wiatr umiarkowany.
PIĄTEK, 2.01
W piątek ocieplenie jeszcze bardziej się nasili. Zapowiadamy od -1/0 stopni na Suwalszczyźnie i w Bieszczadach, 1-3 w głębi kraju do 4-5 kresek ciepła na południowym-zachodzie i na wschodzie Małopolski i nawet 6-7 st. C. w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Jeśli chodzi o pogodę, to ta okropnie zapowiada się na zachodzie i północy, gdzie popada deszcz, okresami dość mocno. Im dalej na południowy-wschód, tym opadów mniej i większa szansa na przejaśnienia.
Wiatr na nowo zacznie wiać nieco mocniej. Będzie potęgował odczucie zimna przez nasze organizmy. Ale cóż się dziwić, skoro Atlantyk dojdzie do głosu...
SOBOTA, 3.01
W sobotę sporo chmur, choć od czasu do czasu w wielu miejscach powinno przynajmniej na chwilę błysnąć Słońce.
W całej Polsce wystąpią opady, punktowo nieco silniejsze: na zachodzie deszczu, w głębi kraju deszczu ze śniegiem, a na wschodzie i południowym-wschodzie również śniegu.
Ocieplenie na szczęście nieco przyhamuje, ale i tak będzie na ogół "na plusie": od -1 stopnia w Bieszczadach, 0 na południowym-wschodzie, 1-3 w głębi kraju do 4-5 kresek na krańcach zachodnich i nad morzem.
Wiatr niezmiennie dość mocny i porywisty. Na zewnątrz zrobi się bardzo nieprzyjemnie.
NIEDZIELA, 4.01
W niedzielę w zasadzie bez zmian. W dalszym ciągu będziemy męczyć się z chmurami, niosącymi sporo przelotnych opadów: na zachodzie deszczu, w centrum deszczu ze śniegiem, a na wschód od linii Wisły również śniegu.
Słupki rtęci pokażą w najcieplejszym momencie dnia od -1/0 stopni na południowym-wschodzie i krańcach wschodnich, 1-2 powyżej zera w centrum, 3-4 na zachodzie do 5 kresek na Wybrzeżu.
Wiatr umiarkowany i dość silny.
ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 1702