środa, 31 grudnia 2014
NIEPRZYJEMNY POCZĄTEK ROKU
Sylwester w miarę przyjemną pogodę przyniósł tylko na południowym-wschodzie Polski, gdzie panowała przyjemna zima, z licznymi rozpogodzeniami i niezbyt silnym mrozem.
Niestety reszta Polski była pod wpływem frontu atmosferycznego, który przyniósł chmury, opady śniegu i marznącego deszczu i stopniowo rosnącą temperaturę. Na zachodzie i północy mieliśmy do czynienia z porządną odwilżą. Gdzieniegdzie nad morzem słupki rtęci wskazały i wciąż wskazują nawet 5 stopni ciepła!
Zobaczmy, jaka pogoda czeka nas w Nowy Rok i w kolejne dwa dni.
SYTUACJA BARYCZNA
Południowa część Europy jest obecnie bardzo uprzywilejowana pod względem pogody. Aury broni tam wyż, który przynosi sporo Słońca, zero deszczu i wysokie temperatury.
Tymczasem Atlantyk zdominowały głębokie układy niskiego ciśnienia, które przemieszczają się stopniowo na wschód. Niosą one sporo opadów, chmury, silny wiatr, ale jednocześnie wysokie temperatury.
Jeśli chodzi o okolice Europy Środkowej, to niby zaznacza się tam wpływ wyżu, ale niebo często się chmurzy i okresami lekko kropi.
ODWILŻ PRAWIE W CAŁEJ POLSCE
Nowy Rok nie zapisze się zimowo.
W pierwszej części dnia na zachodzie, północy, północy Mazowsza i Ziemi Łódzkiej bez opadów, z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem. Tylko nad morzem może pokropić lekka mżawka.
Z kolei w województwach południowych, południowo-wschodnich i częściowo centralnych stacjonować ma front ze słabymi, przelotnymi opadami deszczu, a na południowym-wschodzie również marznącego deszczu, powodującego gołoledź, deszczu ze śniegiem i śniegu.
Po południu najgorszej aury spodziewamy się cały czas na krańcach południowych i południowo-wschodnich. Brzydko zrobi się także na północy. Wszędzie tam mamy małe szanse na przejaśnienia. W zamian za to wystąpi niewielki deszcz i mżawka, a punktowo w Małopolsce i na Podkarpaciu także deszcz ze śniegiem i śnieg. Opady mogą mieć niezmiennie charakter marznący. Na drogach ślisko! Kierowcy uważajcie!
CIEPŁO
Odwilż jutro zaznaczy się praktycznie wszędzie. Najchłodniej będzie na południu Podkarpacia - od -4 do -2 stopni. W Małopolsce i na Podkarpaciu 0-1 st. C., 2-4 w głębi kraju do 5 kresek ciepła na Dolnym Śląsku i nad samym morzem.
Wiatr wiać ma umiarkowanie.
POGODNIEJSZA NOC
W nocy na północy będzie pochmurno. Na domiar złego od czasu do czasu symbolicznie popada mżawka.
Na pozostałym obszarze RP początkowo pogodnie, na południu wręcz bezchmurnie, ale i tam do rana zdąży się zachmurzyć. Padać jednak nie powinno.
O świcie słupki rtęci pokażą od -10/-7 stopni na południu Podkarpacia i na Pogórzu Karpackim, -6/-3 w Beskidzie Żywieckim, w Małopolsce, na Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza i północy Podkarpacia, -2/0 na Śląsku, w centrum, na Kujawach i Mazurach do 1-3 st. C. na zachodzie i Pomorzu.
Wiatr powieje umiarkowanie, okresami nieco mocniej, dochodząc w porywach do 40-55 km/h i potęgując odczucie zimna przez nasze organizmy.
PROGNOZA POGODY NA PIĄTEK I SOBOTĘ
W piątek aura się załamie. Z północnego-zachodu nasunie się bowiem nad Polskę front atmosferyczny z przelotnymi, ale okresami dość intensywnymi opadami deszczu.
Do południa obejmie on już całą północ i częściowo zachód. Poza tym będzie jeszcze sucho, na południowym-wschodzie nawet z przebłyskami Słońca.
W dalszej części dnia jeszcze gorzej. Deszcz nie obejmie tylko Podhala i Podkarpacia. W głębi kraju pochmurno i mokro.
Jeszcze cieplej: temperatura maksymalna w dzień wyniesie od -3/-2 stopni w Bieszczadach i 0 stopni na Podkarpaciu, 1-3 na wschodzie, 4-5 w centrum do 6-7 kresek nad morzem, na zachodzie i południowym-zachodzie i nawet +8 st. C. lokalnie na Dolnym Śląsku.
Wiatr umiarkowany i dość silny, osiągający prędkość 40-60 km/h.
W sobotę pogoda nie ulegnie większej poprawie. Mimo tego, iż częściej pojawiać mają się przejaśnienia i rozpogodzenia, chmury cały czas będą przeważały. Na domiar złego okresami przyniosą one przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem bądź krupy śnieżnej, a wieczorem punktowo również śniegu.
Najczęściej popada na wschodzie i północy, a najrzadziej na Śląsku, gdzie znajdą się takie miejsca, w których nie spadnie ani kropla wody.
Po przejściu frontu znowu się ochłodzi, ale niestety nie na tyle, abyśmy mogli mówić o zimie. W najcieplejszej chwili dnia wieścimy od 0 stopni w miejscowościach podgórskich, 1-2 na wschodzie, Pojezierzu Pomorskim i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, 3-4 w głębi kraju do 5 st. C. na Wybrzeżu i Ziemi Lubuskiej.
Wiatr prawdopodobnie jeszcze bardziej się nasili. Będzie bardzo nieprzyjemnie...
ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 1702