czwartek, 8 stycznia 2015

ZACZNIE MOCNO WIAĆ



Dzisiaj ocieplenie jeszcze mocniej się nasiliło. Praktycznie wszędzie, oprócz krańców wschodnich i południowego-wschodu zanotowaliśmy już temperaturę powyżej zera (na zachodzie do 4 stopni). Ociepleniu towarzyszy na razie spokojna aura, z przejaśnieniami, ale na zachodzie już czai się front z intensywnymi opadami, który niebawem nas zaatakuje. Zobaczmy szczegóły.

SYTUACJA BARYCZNA
W Europie mamy dość klarowny rozkład baryczny.  
Nad Skandynawią zadomowiły się głębokie układy niżowe wraz z frontami atmosferycznymi, które obejmują również zachód i centrum Starego Kontynentu. Wszędzie tam porywiście wieje, leje, ale jest bardzo ciepło.
Tymczasem w Basenie Morza Śródziemnego niezmiennie stacjonuje wyż, w związku z czym jest tam bardzo pogodnie, a w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech również przyjemnie ciepło. 

WIATR I OPADY

W piątek pogoda załamie się na dobre.
W pierwszej części dnia na ogół pochmurno, choć lokalnie na południu, wschodzie i w centrum błyśnie Słońce. Obecność zaznaczą nad nami dwa fronty. Jeden na wschodzie przyniesie zanikające opady śniegu i śniegu z deszczem, z kolei drugi, niosąc deszcz zaatakuje północny-zachód.
Po południu front ekspresowo przewędruje przez Polskę i do wieczora obejmie cały nasz kraj, jednocześnie odpuszczając na sam koniec dnia na Nizinie Szczecińskiej. W jego obrębie nastawmy się na przelotne, ale okresami dość intensywne opady deszczu, a na wschodzie, południowym-wschodzie, Mazurach i Pojezierzu Pomorskim również deszczu ze śniegiem i śniegu. Biało jednak na dłużej się nie zrobi. Pomiędzy opadami punktowo się przejaśni.
Na zachodzie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce pojawi się na dodatek niewielka chwiejność atmosfery, a to może, ale nie musi zaowocować powstaniem nieco silniejszej konwekcji. Kto wie, czy nie pojawią się pojedyncze wyładowania atmosferyczne! Szansa na nie nie jest jednak zbyt duża. 
CIEPŁO
Odwilż obejmie jutro 98 procent powierzchni Polski. Tylko w Bieszczadach będzie około zera. Poza tym prognozujemy od 2-3 stopni na wschodzie, 4-5 w centrum, na Pomorzu Wschodnim i Środkowym do 6-7 st. C. na zachodzie. 
Wiatr z każdą godziną ma się nasilać. Powieje przeważnie od 60 do 80 km/h, wyłącznie nad morzem pojedyncze podmuchy dojdą prawdopodobnie nawet do 90-100 km/h. 

CIEPŁA NOC
Pierwsza część nocy nie przyniesie znaczącej poprawy pogody. W dalszym ciągu wieścimy przewagę chmur, z których na południu, wschodzie i północy spadnie trochę deszczu i deszczu ze śniegiem. Padać nie powinno na szczęście zbyt mocno.
W dalszej części nocy cały czas lekki deszcz ze śniegiem bądź śnieg padać ma na północnym-wschodzie. W centrum i na południowym-wschodzie powinno być dość pogodnie, z kolei nad dzielnice zachodnie i południowo-zachodnie nasunie się kolejny, nie wiem już który front atmosferyczny ze słabymi i umiarkowanymi, ciągłymi opadami deszczu. 
Nad ranem na termometrach zobaczymy od -1/0 stopni na Podlasiu i południu Podkarpacia, 1-2 w głębi kraju, 3-5 nad morzem i w rejonie Wrocławia do 8-9 st. C. w Zgorzelcu.
Wiatr nieco osłabnie; powieje co najwyżej do 50-70 km/h. 

JAKA POGODA W SOBOTĘ I W NIEDZIELĘ?
Sobota zacznie się wszędzie pochmurno. Na zachodzie, południu i północnym-wschodzie pojawią się także opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Miejscami popada nieco mocniej.
Po południu cały czas pochmurno, z często pojawiającym się deszczem, który w wielu regionach popada ulewnie. Tylko na południu spodziewamy się przejściowej poprawy aury: deszcz prawdopodobnie osłabnie, a niebo się przejaśni. 
Wieczorem front z deszczem ostatecznie ograniczy się do wschodniej części RP, ale spokoju dużo nie zaznamy, ponieważ nad Pomorze nadciągnie już kolejny front, tym razem chłodny. W jego obrębie również spadnie deszcz, ale bardziej o charakterze przelotnym. Nie wykluczamy także pojawienia się konwekcji, a to stwarza ryzyko pojawienia się burz z gradem i krupą śnieżną. 
Temperatura wczesnym popołudniem wyniesie od 2-4 stopni na wschodzie i północnym-wschodzie, 5-7 w centrum do 10-13 st. C. na zachodzie i południowym-zachodzie. Tak, jak prognozowaliśmy wczoraj, to nie będą jednak maksymalne wartości dla soboty, gdyż te odnotujemy na przeważającym obszarze RP dopiero wieczorem, kiedy termometry pokażą od 4 stopni na Podlasiu i w Bieszczadach, 5-7 na Pomorzu i krańcach wschodnich, 8-10 w głębi kraju do 11-13 kresek na Dolnym Śląsku, południu Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski.
Wiatr do południa nie będzie wiał mocno: w porywach do 50-70 km/h, może nad morzem nieco więcej. Gwałtownie zmieni się to pod wieczór, wraz z nadejściem chłodnego frontu atmosferycznego, kiedy będziemy mogli mówić wręcz o wichurze. W całej Polsce podmuchy wiatru osiągną 80-100 km/h, a nad morzem i podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych około 120 km/h, być może jeszcze więcej! Sytuacja będzie bardzo groźna.

W nocy przez Polskę szybko przejdzie chłodny front atmosferyczny z burzami i wichurami. Za nim aura się poprawi. 
Już rano nie zabraknie przejaśnień i rozpogodzeń, a słaby deszcz bądź śnieg spadnie gdzieniegdzie na Pomorzu. 
Z biegiem dnia podobnie. Na ogół pogodnie, z szansą na niewielkie opady tylko nad morzem. Zmieni się to pod wieczór, kiedy nad województwa zachodnie i północne nasunie się następny front atmosferyczny z niewielkimi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a na Mazurach także śniegu.
Ocieplenie ekspresowo przyjdzie, ale równie szybko opuści nasz kraj. W niedzielę w najcieplejszej chwili dnia zapowiadamy od 1-2 stopni powyżej zera w miejscowościach podgórskich i na północnym-wschodzie, 3-4 w głębi kraju do 5 st. C. na zachodzie i południowym-zachodzie. 
Wiatr cały czas silny i porywisty, ale nie tak groźny, jak w sobotę wieczorem i w nocy. Jego podmuchy dochodzić będą maksymalnie do 70 km/h na południu, 80-90 km/h w głębi kraju i 100 km/h na krańcach północnych. Z każdą godziną jego prędkość będzie na szczęście spadać. 

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 1702

Komentarze