poniedziałek, 23 lutego 2015

CIEPŁO, ALE DESZCZOWO


Dzisiaj Polska podzieliła się pod względem pogody. Na zachodzie i Pomorzu zachmurzyło się, zaczęło padać, a temperatura nie przekroczyła w ciągu dnia 4-8 stopni. 
Na pozostałym obszarze RP utrzymała się słoneczna i sucha aura, z bardzo wysokimi temperaturami. Najcieplej było znowu w Nowym Sączu i Tarnowie - 13 st. C.
Pora teraz zobaczyć, co ciekawego zdarzy się w pogodzie we wtorek.

SYTUACJA BARYCZNA
Prawie cała Europa jest pod wpływem licznych frontów atmosferycznych i układów niskiego ciśnienia, niosących chmury, ulewy i wiatr. Dwa największe stacjonują w Basenie Morza Śródziemnego i w okolicach Morza Norweskiego.
Wyże praktycznie całkiem straciły panowanie nad pogodą na naszym kontynencie. Jeden co prawda podgryza Półwysep Iberyjski, a drugi Rosję, ale i tak w ich obrębie często się chmurzy i wieje, więc zbyt przyjemnie nie jest. 

SPORO CHMUR; LOKALNIE SŁABO POPADA
Jutro już w całej Polsce zaobserwujemy zwiększone zachmurzenie. Na większe przebłyski Słońca możemy liczyć tylko na Pomorzu, północy Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski, na wschodzie i w Małopolsce. 
Od czasu do czasu w pasie od Zatoki Gdańskiej i Mazur po województwa południowe nie wykluczamy słabych, w wielu przypadkach wręcz symbolicznych opadów deszczu bądź mżawki. Dopiero późnym popołudniem miejscami na Śląsku może popadać umiarkowanie.
CIEPŁO
Mimo zachmurzenia, wtorek będzie ciepły. Maksymalnie prognozujemy od 5-6 stopni na Wybrzeżu, Warmii i Pojezierzu Pomorskim, 7-8 na zachodzie, północy i w centrum, 9-10 w rejonie Wrocławia, na Górnym Śląsku, w zachodniej Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej do 11 kresek w województwie lubelskim i podkarpackim, a także na wschodzie małopolskiego.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie. 

POCHMURNA NOC
W nocy nie będzie zbyt przyjemnie. Całą Polskę przykryją bowiem grube chmury. Niewielkie przejaśnienia zdarzą się wyłącznie na wschodzie i zachodzie.
Mimo to na ogół nie powinno padać. Wyjątek stanowić ma pas od Małopolski, Górnego Śląska, Opolszczyzny i wschodniej części Dolnego Śląska po południowe Mazowsze i Ziemię Łódzką, gdzie zaznaczy się front z południa, który przyniesie słabe i umiarkowane opady deszczu, a w miejscowościach podgórskich również deszczu ze śniegiem. 
Drobnej mżawki nie wykluczamy także przy wschodniej granicy.
Ranek zapisze się ciepło. Wieścimy od -3/-1 stopnia na zachodzie i Pomorzu, 0-2 w głębi kraju do 3-4 kresek na plusie na południowym-wschodzie.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie. 

JAKA POGODA W ŚRODĘ I W CZWARTEK?
W środę prawie wszędzie pochmurno. Szansę na małe przejaśnienia mamy co najwyżej nad morzem.
Na południu przez cały dzień występować mają dodatkowo ciągłe, słabe bądź umiarkowane opady deszczu, a gdzieniegdzie także deszczu ze śniegiem. W górach spadnie śnieg. 
Istnieje pewna szansa, że niewielki deszcz pojawi się również w dzielnicach centralnych i wschodnich.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 1-2 stopni na południu Małopolski i Górnego Śląska, 3-4 na Pogórzu Karpackim i Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, 5-6 na Opolszczyźnie, południu Ziemi Łódzkiej, w Górach Świętokrzyskich i w środkowej Małopolsce do 7-9 st. C. na pozostałym obszarze RP.
Wiatr słaby i umiarkowany. 


W czwartek termicznie bez zmian: od 2 stopni na Podhalu, 3-5 na Pogórzu i Wybrzeżu Wschodnim, 6-8 w centrum do 9 st. C. w pasie od Dolnego Śląska po zachodnie Mazowsze.
W województwach zachodnich i na Pomorzu będzie dość pogodnie i bez opadów. Poza tym od rana do wieczora nastawmy się na słaby i umiarkowany deszcz, a na krańcach południowych deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. W górach, zwłaszcza w Beskidach i Tatrach niezmiennie sypać ma sam śnieg.
Wiatr słaby i umiarkowany.

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 1702-

Komentarze