Dzisiejsze teorie nie są jeszcze w stanie wyjaśnić kwestii powstania pierwszych form życia na Ziemi. Tymczasem zespół chemików z MRC Laboratory of Molecular Biology z brytyjskiego Uniwersytetu w Cambridge oświadczył iż prawdopodobnie odkrył jedną z największych zagadek ludzkości, czyli jak powstało życie.
Jak wiadomo, naukowcy mają dziś wielki problem jeśli chodzi o odpowiedź na powyższe pytanie. Jedni uważają, że życie powstało na Ziemi i pochodzi od RNA. Inni utrzymują że kluczowy dla powstania życia jest metabolizm, a jeszcze inni przekonują iż najpierw musiałyby powstać pierwsze błony komórkowe. Wszystko to, to na dzień dzisiejszy jedynie teorie.
Wspomniani na początku chemicy opracowali własną teorię. Ich zdaniem życie powstało dzięki trzem elementom które mogły istnieć na Ziemi ponad 4 miliardy lat temu - chodzi o siarkowodór, cyjanowodór oraz światło ultrafioletowe. Specjaliści zdołali nawet stworzyć 50 kwasów nukleinowych, które były prekursorami DNA i RNA, korzystając jedynie z powyższych składników.
Wyjaśniono również, że meteoryty mogły przynosić na Ziemię elementy które w reakcji z azotem zawartym w atmosferze wytwarzały dużo cyjanowodoru. Przy rozpuszczaniu w wodzie, łatwo mogło dojść do kontaktu z siarkowodorem. Wszystko to miało miejsce w obecności promieni słonecznych, co skutkowałoby powstaniem życia. Twierdzenia brytyjskich naukowców są bardzo przekonujące i kto wie, czy nie dokonano właśnie przełomowego odkrycia.