Naukowcy skłaniają się ku teorii, że istnieje jakiś związek między promieniowaniem kosmicznym a globalną temperaturą na Ziemi. Teoria, wedle której to z kosmosu docierają bodźce stymulujące powstawanie chmur na Ziemi nie jest nowa, ale teraz zyskała mocniejsze oparcie
W przeciwieństwie do promieniowania elektromagnetycznego, które składa się z bezmasowych i przyspieszonych naładowanych cząstek, promieniowanie kosmicznych zasadniczo składa się z pojedynczych jąder atomów i elektronów, czyli przedmiotów posiadających masę.
Promieniowanie kosmiczne powstaje w wyniku różnego rodzaju procesów i dociera do nas z różnych źródeł, wśród których są takie kosmiczne wydarzenia jak supernowe, galaktyczne supermasywne czarne dziury i rozbłyski gamma. Naukowcy od dziesięcioleci spekulują na temat możliwego wpływu promieniowania kosmicznego w atmosferę ziemską, ale do tej pory nie został udowodniony bezpośredni związek przyczynowy potwierdzający korelację między zmianami klimatu i jego oddziaływaniem.
Już w 1911 roku szkocki fizyk Charles Thomson Rees Wilson stwierdził, że promieniowanie jonizujące powoduje powstawanie jąder kondensacji co sprzyja zawiązywaniu się chmur Zwiększona ilość chmur w górnej troposferze zmniejsza ilość promieniowania docierającego do Ziemi i może doprowadzić do wzrostu lub spadku temperatury na naszej planecie.
W nowym badaniu, naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki statystyczne w celu ustalenia związku przyczynowo-skutkowego między promieniowaniem kosmicznym i zmian temperatury na świecie, ale naukowcy nie odkryli żadnego związku przyczynowego pomiędzy promieniowaniem, a globalnym ociepleniem z XX wieku. Wyciągnięto zatem wniosek, że jakkolwiek może ono wpływać na fluktuacje temperatury to nie można powiedzieć, że jest to główny czynnik zmian klimatu.
Naukowcy wykorzystali nowo opracowaną metodę analityczną zwaną CCM (convergent cross mapping), która została zaprojektowana do ustalania związku przyczynowo-skutkowego między licznymi zmiennymi w nieliniowych układach. Badanie zostało opublikowane w Proceedings Journal of National Academy of Sciences.