Ganimedes, największy księżyc Jowisza i jednocześnie największy księżyc w naszym Układzie Słonecznym, wciąż zaskakuje naukowców. Dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble'a, NASA zdobyła dowody na to, że pod powierzchnią tego księżyca znajduje się ocean słonej wody.
Jak wiadomo Ganimedes jest jedynym znanym księżycem który posiada własne pole magnetyczne. Teraz astronomowie dochodzą do wniosku, że obiekt ten ma bardzo wiele wspólnego z naszą planetą. Korzystając z teleskopu Hubble'a, specjaliści zdołali zbadać zachowanie pola magnetycznego, dzięki czemu dowiedzieli się nieco więcej na temat wewnętrznej budowy księżyca.
Szacuje się, że ocean pod powierzchnią Ganimedesa posiada aż 100 kilometrów głębokości. Jest to aż 10 razy więcej niż w przypadku ziemskich oceanów. Księżycowy akwen wodny jest przykryty 150-kilometrową warstwą, która składa się głównie z lodu.
Naukowcy posiadają coraz więcej dowodów na to, że największy księżyc Jowisza posiada wodę w stanie ciekłym, a co za tym idzie, może tam również istnieć życie. Niektóre badania wskazują, że życie może występować znacznie częściej pod powierzchnią planet i księżyców, gdzie temperatura jest wyższa niż na powierzchni.