czwartek, 23 kwietnia 2015

WIĘCEJ CHMUR; NA POŁUDNIU POPADA I ZAGRZMI


Czwartek był idealnym dniem pod względem pogody, gdyż w całej Polsce mieliśmy do czynienia ze sporą ilością Słońca, które lokalnie świeciło na bezchmurnym niebie. 
Oprócz Wybrzeża było też bardzo ciepło - w Małopolsce termometry pokazały w cieniu 21 stopni!
Czy w piątek możemy liczyć na powtórkę? Zobaczmy.

SYTUACJA BARYCZNA
Tak, jak się wczoraj pisałem, wyże tracą panowanie nad aurą w Europie, a do jutra prawie całkowicie ją stracą. 
Nasz kontynent zdominuje dla odmiany kilka płytkich układów niskiego ciśnienia i frontów atmosferycznych, które głównie na zachodzie i północy Europy, a także w pasie od południowej Polski po Włochy i częściowo Grecję przyniosą wzrost zachmurzenia, przelotne opady deszczu i burze.
Pocieszające jest to, że cały Stary Kontynent, z wyjątkiem północnej jego części znajduje się pod wpływem bardzo ciepłego powietrza.

TROCHĘ GORZEJ
Jutro pogoda nie będzie już niestety tak cudowna, jak dzisiaj. 
Od rana, zwłaszcza na północy na niebie zawiśnie więcej chmur. Punktowo mogą one nawet przynieść symboliczny deszcz. Poza tym słonecznie.
Po południu bez zmian: przeważnie bardzo ładnie, jedynie na północy zachmurzenie umiarkowane i duże. Zmiany w pogodzie zaczną zachodzić również na południu i południowym-wschodzie RP, gdzie wzrośnie chwiejność atmosfery CAPE do 300-400 J/kg. Dorzucając do tego niezbyt sprzyjającą kinematykę sądzimy, iż powstanie na wyżej wymienionym obszarze kilkanaście komórek konwekcyjnych, w obrębie których wystąpią przelotne, ale lokalnie obfite opady deszczu do 5-10 mm, a także burze, podczas których na dodatek pojawi się silny wiatr do 60-70 km/h. 
Najwięcej opadów odnotujemy tradycyjnie w godzinach popołudniowych. Później wszystko zacznie systematycznie słabnąć i zanikać.
CIEPŁO
Najchłodniej jutro będzie oczywiście na krańcach północnych - od 13 do 15 stopni. Na Kujawach i Pomorzu Zachodnim ok. 17-18 kresek, 19-20 w centrum do 21 kresek na południu i południowym-wschodzie i nawet 22 st. C. w Małopolsce.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.

W NOCY SPOKOJNIE
Nocą nie spodziewamy się gwałtownego załamania pogody. 
Cały czas przeważać ma monotonna aura, z rozpogodzeniami i bez opadów. Wyłącznie na krańcach wschodnich może, ale nie musi przelotnie pokropić.
O poranku słupki rtęci wskażą od 3-5 stopni na północnym-wschodzie i Podhalu do 6-8 st. C. na pozostałym obszarze RP.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.

PROGNOZA POGODY NA WEEKEND
Pierwszy dzień weekendu w wielu miejscach zapowiada się pogodnie i sucho. Przelotnych opadów deszczu bądź burz spodziewamy się co najwyżej na krańcach wschodnich, zachodnich i w Małopolsce. Nie będą to jednak zjawiska rozległe, silne bądź liczne.
Zrobi się jeszcze cieplej; poczujemy lato! Wczesnym popołudniem na termometrach zobaczymy od 19-20 stopni w miejscowościach podgórskich, na Suwalszczyźnie i Wybrzeżu Wschodnim, 21-22 na wschodzie i północy do 23-24 st. C. na zachodzie, w centrum i lokalnie na południu.
Wiatr słaby i umiarkowany. 

W niedzielę ładna pogoda utrzyma się już tylko na Roztoczu.
Poza tym jeszcze przed południem zaczną rozwijać się pierwsze komórki burzowe, które w drugiej części dnia, dzięki sprzyjającym warunkom zaczną się organizować w nieco większe klastry. Nieść one będą przelotne, silne opady deszczu o natężeniu 5-15 mm, wyładowania atmosferyczne, silny wiatr do 70 km/h, a nawet drobny grad o średnicy 1 centymetra.
Najcieplej w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie - od 23 do 24 stopni. W głębi kraju 20-22, 17-19 na zachodzie i Pomorzu, a najchłodniej ponownie na Wybrzeżu - lokalnie słupki rtęci nie przekroczą tam 12. kreski.
Wiatr słaby i umiarkowany. 

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 170218

Komentarze