Źródło:
Nocą ze środy na czwartek w Wielkim Zderzaczu Hadronów doszło do pierwszych zderzeń protonów z rekordową energią 13 TeV (TeV - teraelektronowolt). Były to testowe kolizje, które wykonuje się w celu kalibracji urządzeń. Dzięki temu cząsteczki nie będą podążały na brzegach wiązki poza percepcją urządzeń.
Kluczowe w osiągnięciu sukcesu w tej operacji jest właściwe ustalenie kolimatora. Testy są konieczne, aby zespół obsługujący akcelerator był w stanie ocenić czy magnesy LHC i zamontowane weń czujniki są w pełni chronione.
Wczoraj testy były kontynuowane, a protony zderzały się ze sobą przez przez kilka godzin. Zespół odpowiadający za operowanie akceleratorem LHC będzie monitorował jakość wiązki. Planowane są również optymalizacje obecnej konfiguracji urządzenia.
Te ostatnie testy są bardzo istotne dla powodzenia eksperymentów, które zaplanowano w ramach działających detektorów cząstek. Są to między innymi projekty ALICE, ATLAS, CMS czy LHCb. Zderzenia na dużą skalę zaczną się w połowie czerwca bieżącego roku.