sobota, 20 czerwca 2015

KOLEJNA BURZOWA DOBA

Sobota, zgodnie z prognozami minęła pod znakiem nieprzyjemnej pogody. W wielu miejscach bardzo często się chmurzyło, ulewnie padało i grzmiało. Dodatkowo było zimno: średnio 15-18 stopni, a bezpośrednio po burzach zaledwie 10-11.
Zobaczmy teraz, czy w niedzielę aura się poprawi.

SYTUACJA BARYCZNA JUTRO W POŁUDNIE (źródło: http://www.knmi.nl/)
Mapka baryczna Europy wg knmi.nl
BEZ ZMIAN
Jutro w większości województw znowu czeka nas niespokojna pogoda. Po pogodnym poranku w ciągu dnia, na skutek wzrostu chwiejności atmosfery zaczną bardzo szybko formować się chmury burzowe, które mogą łączyć się w nieco większe struktury. W ich obrębie wieścimy krótkotrwałe, ale ulewne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Burze przyniosą silny wiatr do 50-60 km/h, deszcz o natężeniu 5-15 mm i drobny grad. Najwięcej komórek konwekcyjnych odnotujemy tradycyjnie po południu, z kolei sytuacja zacznie się uspokajać pod wieczór.
Stosunkowo najlepszej aury spodziewamy się jutro w pasie od Niziny Szczecińskiej po zachodnią część Dolnego Śląska, gdzie często pokazywać ma się Słońce, a jeśli chodzi o deszcz, to tylko lokalnie przelotnie pokropi.
CHŁODNO
Na przeważającym obszarze naszego kraju jutro ponownie spodziewamy się 17-19 stopni, a nad morzem i na Podhalu 13-16. Wyjątek stanowić ma Lubelszczyzna, Mazowsze i być może Warmia, gdzie słupki rtęci wzrosną na chwilę do 20-21 st. C.
Wiatr umiarkowany.

W MIARĘ POGODNA NOC
Większa część nocy zapowiada się w Polsce sucho, z licznymi rozpogodzeniami. Dopiero nad ranem na zachodzie mocniej się zachmurzy i pojawią się kolejne, przelotne opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym.
O świcie na termometrach zobaczymy od zaledwie 3-4 stopni na Podhalu, 5-6 w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej, 7-9 w głębi kraju do 10-11 kresek na zachodzie i na Wybrzeżu.
Wiatr umiarkowany.

JAKA POGODA W PONIEDZIAŁEK I WE WTOREK?
W poniedziałek w pasie od Pomorza po Śląsk i częściowo centrum pogodę skutecznie popsuje front atmosferyczny, który przyniesie duże zachmurzenie i opady deszczu. Po południu, kiedy na nowo wzrośnie chwiejność atmosfery nie wykluczamy także burz. Podczas ich trwania naprawdę mocno popada, nawet do 10-20 mm. Nie zabraknie również silniejszego wiatru do 70 km/h i gradu o średnicy 1 centymetra.
Z kolei na wschodzie i w Małopolsce aura nieco się uspokoi. Często będzie się rozpogadzać, a słaby deszcz spadnie tylko punktowo.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 17-19 kresek na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i pod górami do 20-23 stopni na pozostałym obszarze RP.
Wiatr powieje umiarkowanie.

We wtorek najpierw nad naszym krajem pojawią się ciągłe opady deszczu, okresami dość intensywne, głównie od Mazur po Małopolskę i Podkarpacie. 
Następnie zaczną one odsuwać się na wschód, ustępując miejsce przebłyskom Słońca. To doprowadzi jednak do rozwoju konwekcji, zwłaszcza na zachodzie, Pomorzu i Kujawach. Pojawią się więc tym razem przelotne opady, wraz z towarzyszącymi im niezbyt silnymi wyładowaniami atmosferycznymi.
Najzimniej na Podhalu i Wybrzeżu - 14-16 stopni. W głębi kraju 17-19 do 20-21 st. C. na Roztoczu.
Wiatr wiać ma umiarkowanie.

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 1702

Komentarze