piątek, 14 sierpnia 2015

NIC NOWEGO: SILNE UPAŁY I LOKALNE BURZE


Piątek był następnym dniem, który na przeważającym obszarze RP przyniósł bardzo wysokie temperatury (na południowym-zachodzie odnotowano aż 35 stopni) i sporo Słońca. 
Przelotne opady deszczu i burze pojawiały się tylko lokalnie na krańcach południowych, ale nie było ich dużo.
Zobaczmy teraz, jaka aura czeka nas w dniu jutrzejszym i podczas kolejnych dwóch dób.

WIĘCEJ BURZ
Sobota przez cały dzień słonecznie minie tylko w pasie od Zatoki Gdańskiej i Mazur po Lubelszczyznę i wschodnie Podkarpacie.
Na pozostałym obszarze RP zapowiada się dynamiczna pogoda. Co w pierwszej części dnia tylko na zachodzie możliwe przelotne opady i burze, a poza tym będzie jeszcze słonecznie, to po południu i wieczorem już wszędzie nie wykluczamy ulew i burz. Powstaną one w dość sprzyjających warunkach, w związku z tym nie wykluczamy, iż, w przeciwieństwie do ostatnich dni, przybiorą bardziej zorganizowaną postać. Niektóre zjawiska, szczególnie na zachodzie będą najprawdopodobniej niebezpieczne. Towarzyszyć ma im ulewny deszcz nawet do 20-30 mm/1h, silny wiatr o prędkości 70-90 km/h i grad o średnicy 1-3 centymetrów. Musimy nastawić się także na to, że jutrzejsze burze charakteryzować się będą stosunkowo dużą ilością wyładowań atmosferycznych. 
GORĄCO
Jutro czeka nas następny gorący, a w wielu województwach wręcz upalny dzień. Najwyższych temperatur rzędu 33-35 stopni spodziewamy się na zachodzie, południu i w centrum. Nie wykluczamy jednak, że gdzieniegdzie na Śląsku zmierzymy 36 kresek. W głębi kraju 30-32, a na Mazurach, Wybrzeżu i Podhalu od 26 do 29 st. C.
Wiatr umiarkowany.

BURZOWA NOC
Noc nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Na Pomorzu Wschodnim, Warmii, Podlasiu, Lubelszczyźnie, wschodzie i północy Mazowsza cały czas będzie spokojnie. Poza tym niezmiennie mogą występować burze. Najczęściej błyskać się i grzmieć ma na zachodzie. Mimo godzin nocnych, zjawiska dalej mogą być całkiem silne, z ulewami do 15-30 mm, wiatrem do 70-80 km/h i drobnym gradem.
O świcie słupki rtęci wskażą od 12-14 stopni na Podlasiu, 15-18 na wschodzie, Warmii, Podhalu i Pojezierzu Pomorskim, 19-20 w centrum do 21 st. C. gdzieniegdzie na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce.
Wiatr umiarkowany.  

JAKA POGODA W NIEDZIELĘ I PONIEDZIAŁEK?
W niedzielę identycznie. Pomorze Gdańskie, Mazury, Lubelszczyzna, wschód i północ Mazowsza od rana do wieczora słoneczne i suche.
W głębi kraju już przed południem może grzmieć, ale niezbyt mocno. Dopiero w drugiej części dnia burze się nasilą: powstaną zarówno pojedyncze komórki, jak i większe struktury, którym towarzyszyć będą nawalne, intensywne opady deszczu do 30 mm, wichury do 90 km/h i gradobicia. Średnica lodowych kulek dojdzie nawet do 3 centymetrów. Prognozy wskazują, że najgroźniejsze nawałnice przetoczą się przez dzielnice zachodnie i południowo-zachodnie. 
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 23-25 stopni na Wybrzeżu, 26-29 na zachodzie, Mazurach i w miejscowościach podgórskich, 30-32 w głębi kraju do 33-35 kresek w województwie opolskim, śląskim, małopolskim, łódzkim i świętokrzyskim.
Wiatr powieje umiarkowanie. 

Poniedziałek z bardzo wysoką temperaturą na poziomie 29-32 stopni upłynie jeszcze w pasie od Kujaw po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. W głębi kraju 25-28, a na krańcach południowo-zachodnich około 21-24 st. C. 
W województwach zachodnich i południowych niezmiennie stacjonować będzie front z opadami deszczu i burzami, w obrębie których wystąpią ulewy do 20-30 mm, silne podmuchy wiatru do 70-90 km/h i opady gradu o średnicy 1-3 cm.
Reszta RP dostanie się pod wpływ potężnego wyżu, dlatego będzie pogodnie, na północnym-wschodzie wręcz bezchmurnie. 
Wiatr wiać ma umiarkowanie. 

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 1702

Komentarze