Jak co roku 12 sierpnia następuje szczyt aktywności cyklicznego roju meteorytów zwanego jako Perseidy. Dzieje się tak ponieważ Ziemia weszła w obszar przestrzeni kosmicznej w którym znajdują się szczątki po komecie 109P/Swift-Tuttle. Efektem tego zjawiska są coroczne obserwacje tzw. spadających gwiazd.
Perseidy są aktywne od 20 lipca do połowy sierpnia. Ze względu na korzystną aurę pogodową ten rój meteorów stanowi ciekawą okazję do spróbowania amatorskiej astronomii gołym okiem. W szczycie będzie można zobaczyć do 100 meteorytów na godzinę, ale może się zdarzyć 200, a nawet 500 spadających obiektów na godzinę, co zdarzyło się w 1992 roku. Najlepiej prowadzić obserwacje nad ranem, wtedy ich ilość powinna być największa.
Perseidy są aktywne od 20 lipca do połowy sierpnia. Większość fragmentów ma nie więcej niż kilka centymetrów, a ich prędkość przy wejściu w atmosferę jest na tyle nieduża, że smugi pozostawione po obiektach wyglądają czasami bardzo spektakularnie.
Obserwacje tego zjawiska astronomicznego są bardzo proste, ale w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów najlepiej udać się poza miasto., gdzie jest mniejsze zanieczyszczenie światłem. Warto też wyposażyć się w coś do leżenia, bo Perseidy najlepiej ogląda się w pozycji horyzontalnej.
Źródło: