niedziela, 10 stycznia 2016

PROGNOZA POGODY NA PONIEDZIAŁEK: MOKRO I POCHMURNO


Niedziela bardzo niebezpieczną pogodę przyniosła na południowym-wschodzie Polski, gdzie występowały intensywne opady albo śniegu albo marznącego deszczu. Warunki na drogach w tej części naszego kraju były fatalne. Doszło do wielu kolizji. Poza tym było znacznie spokojniej: pokazywało się Słońce, a opady pojawiły się dopiero pod koniec dnia w województwach zachodnich i północno-zachodnich.

POCHMURNO
Jutro większość Polski spowiją ciężkie, ołowiane chmury. Trochę przejaśniać może się tylko na Wybrzeżu, zachodzie i południowym-wschodzie.
Już w pierwszej części dnia wszędzie, a zwłaszcza od Mazur po Dolny Śląsk spodziewamy się opadów, okresami silniejszych: na północnym-wschodzie sypnie śniegiem, a w głębi kraju pojawi się deszcz ze śniegiem i deszcz. 
Po południu śnieżnie wciąż na północnym-wschodzie (spadnie od 3 do 8 cm białego puchu), ale opady mają systematycznie słabnąć i zanikać. Z kolei od południa nasunie się szybko nowy front atmosferyczny, który do wieczora dojdzie do linii Białystok-Zielona Góra. W jego obrębie zapowiadamy umiarkowane, gdzieniegdzie dość silne opady deszczu, które wraz z wędrówką na północ, mogą zamieniać się w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie w poniedziałek od -1 stopnia na Suwalszczyźnie, 0 na Warmii, 1-3 w głębi kraju, 4-5 na południu i Lubelszczyźnie do nawet 6-8 st. C. na Podkarpaciu.
Wiatr słaby i umiarkowany, na Podkarpaciu mocniejszy, do 40-55 km/h. 

DESZCZOWO-ŚNIEŻNA NOC
W nocy praktycznie w całej Polsce pochmurno. Dopiero rano na Śląsku i w Małopolsce rozpogodzi się.
Okresami spodziewamy się opadów: na południowym-wschodzie deszczu, w centrum mieszanki deszczu i śniegu, a na północy i północnym-zachodzie samego śniegu. Najmocniej popada na wschodzie i południowym-wschodzie, gdzie w 12 godzin spadnie nawet do 15 mm wody. Z kolei najsłabszych opadów rzędu 1-2 mm oczekujemy na Pomorzu, Kujawach i Warmii.
Rano słupki rtęci pokażą od -2/0 stopni na zachodzie, północy i w centrum do +1/+2 st. C. na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Ziemi Świętokrzyskiej i Lubelszczyźnie.
Wiatr słaby i umiarkowany, tylko w województwie podkarpackim niezmiennie silniejszy.  

WTOREK I ŚRODA
Kolejne dwa dni przyniosą kontynuację dość depresyjnej pogody, z dużą ilością chmur i z często pojawiającymi się opadami: początkowo utrzyma się jeszcze podział na śnieżną północ i deszczowe południe, ale w środę coraz częściej pojawiać mają się już opady stałe.
We wtorek na termometrach wczesnym popołudniem zobaczymy od 0-1 stopnia na Podlasiu i Warmii, 2-3 w głębi kraju do 4-6 kresek na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W środę na północy zapanuje całodobowy mróz do -2/-1 stopnia. W centrum 0-2 do 3-4 st. C. na południu, ale i tam wieczorem temperatura spadnie poniżej zera.
Wiatr wiać ma umiarkowanie, lokalnie nieco mocniej, potęgując odczucie zimna przez nasze organizmy.  

ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 1702.

Komentarze