Ostatnie godziny przyniosły nam powrót zimy. Dla niektórych był to prawdziwy jej atak, ponieważ chwycił mróz i w kilka godzin potrafiło spaść przeszło 15 centymetrów śniegu (Szklarska Poręba), ale znajdzie się też sporo takich miejscowości, w których nie spadł ani jeden płatek śniegu.
Czy zima w najbliższych dniach rozszerzy się na cały nasz kraj, czy skutecznie "wygoni" ją Atlantyk? Sprawdźmy.
PRZED NAMI OCIEPLENIE
Najbliższe doby przyniosą nam powrót ciepła. Już jutro termometry pokażą od 2-3 stopni na Podlasiu, 6-8 w centrum do 10-12 kresek na zachodzie. W kolejnych dniach wysokie temperatury się utrzymają: do środy średnio wieścimy od 4-6 kresek w rejonach podgórskich (głównie w Bieszczadach), 7-9 na północy do 10-12, a być może nawet 13 st. C. na pozostałym obszarze RP.
Pogoda do niedzieli nie będzie zła. Spodziewamy się dość dużej dawki przejaśnień, niezbyt silnego wiatru, a deszcz albo mżawka pojawiać mają się sporadycznie - jutro zwłaszcza na zachodzie i północy, a w niedzielę wieczorem wzdłuż granicy z Niemcami. Dopiero wraz z początkiem nowego tygodnia przedostaną się do nas fronty atmosferyczne związane z niżami znad Atlantyku, a to oznacza wzrost zachmurzenia, więcej deszczu, a także silniejszy wiatr, ale nic nie wskazuje na szczęście na to, aby miały nas ponownie nawiedzić jakieś wichury.
PO 10.02 CHŁODNIEJ
Po kilku wiosennych dniach, na początku drugiej dekady lutego zima znów zacznie o sobie przypominać. Przede wszystkim zrobi się chłodniej: w dzień przeważnie zapowiadamy od 3 do 8 stopni, ale mogą znaleźć się takie miejsca, w których będzie jeszcze zimniej - zaledwie około 0-2 st. C. Nocami chwytać ma niewielki mróz.
Aura nieciekawa: dominacja chmur i opadów, a całości dopełni wiejący okresami nieco mocniej wiatr. Padać ma wszystko: od deszczu po deszcz ze śniegiem i śnieg. Gdzieniegdzie na nowo zrobi się biało. Być może w okolicach środy, czwartku od południa natrze do nas jakiś front z południa; wtedy opady byłyby intensywne.
OD 15. LUTEGO PONOWNIE CIEPLEJ
Ochłodzenie nie potrwa długo i po połowie miesiąca ponownie napłyną do nas ciepłe masy powietrza: słupki rtęci miejscami znowu przekroczą 10 kresek, ale przy padającym w dalszym ciągu dość często deszczu i wiejącym wietrze nie będziemy mieli zbyt wielu okazji do skorzystania z ciepła.
Na przełomie drugiej i trzeciej dekady lutego słupki rtęci znowu powinny jednak zacząć powoli spadać - według aktualnych prognoz, 21.02 temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia na Podlasiu do 5-7 na zachodzie i wciąż regularnie ma padać.
Reasumując, przed nami bardzo nieprzyjemny okres w pogodzie, który nie będzie przypominał ani zimy ani wiosny. O przeziębienie czy grypę będzie więc bardzo łatwo. Myjmy często ręce, ubierajmy się rozważnie i nie zapominajmy o zażywaniu witamin, aby wzmocnić swoją odporność.
ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, poz. 1702