sobota, 7 kwietnia 2018

SŁÓW KILKA NA TEMAT BURZ

Z racji tego, że nie tak dawno rozpoczął się w Polsce sezon na burze warto opisać, jaki on jest i czym się charakteryzuje. Chociaż przyjmuje się, że sezon na te zjawiska trwa u nas od 1 kwietnia do 30 września, to jednak zjawiska burzowe mogą pojawiać się przez cały rok, również zimą.
Każda burza związana jest z chmurą o nazwie Cumulonimbus, jest to chmura która rozrasta się ku górze na wysokość kilku lub nawet kilkunastu kilometrów i w zależności od kształtu, wysokości, wielkości lub formy jaką przybierze może przynieść zwykły deszcz, silną ulewę, gradobicie i niszczący wiatr a nawet tornado i oczywiście wyładowania atmosferyczne.
Początkiem powstania tych pięknych i niebezpiecznych chmur są zwykłe Cumulusy potocznie zwane barankami, które przy sprzyjających warunkach przeobrażają się w Cumulonimbusy.
Żeby powstała burza potrzebnych jest kilka warunków, przede wszystkim musi wystąpić konwekcja, czyli unoszenie się powietrza ku górze z odpowiednią energią, powietrze musi być odpowiednio nasycone wilgocią, muszą wystąpić odpowiednie uskoki wiatru w poszczególnych warstwach atmosfery. Warunkiem jest również niestabilność troposfery, gdzie powinien występować odpowiedni pionowy gradient temperatury.
Rozróżniamy kilka rodzajów burz:
-burze termiczne, które powstają z powodu nagrzania atmosfery, najczęściej pojawiają się po południu lub wieczorem przy napływie powietrza zwrotnikowego.
-burze adwekcyjne powstające w chłodnej, chwiejnej masie powietrza polarno-morskiego lub arktycznego.
-burze frontowe, to te najgroźniejsze, gdyż występują na froncie atmosferycznym, który rozdziela bardzo różne masy powietrza.
U nas najgwałtowniejsze zjawiska pojawiają się latem, najmniej burz występuje na północy i północnym- zachodzie naszego kraju i im dalej na południe i południowy wschód tym burz odnotowujemy więcej, Najwięcej w ciągu roku jest ich w górach.

Poniżej kilka przykładów wcześniej wspomnianych chmur. Zdjęcia są mojego autorstwa, pochodzą sprzed kilku lat.



ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze