poniedziałek, 1 października 2018

W ŚRODĘ CZEKA NAS ZAŁAMANIE POGODY. POWIEJE W PORYWACH NAWET DO 70-90 KM/H, A NAD SAMYM MORZEM DO 100 KM/H

Już tylko doba dzieli nas od diametralnej zmiany pogody w Polsce. Od wtorku (02.10.) zaczną pojawiać się opady deszczu i silniejsze porywy wiatru. Tego dnia bardzo szybko znad rejonów Islandii przemieszczać się będzie ośrodek niskiego ciśnienia. Około południa dotrze już do zachodnich wybrzeży Norwegii. Ciśnienie w jego centrum spadnie do około 985/990 hPa. Podczas swojej wędrówki będzie przynosił nie tylko opady deszczu, które nie powinny być aż tak ulewne, ale przede wszystkim silniejsze porywy wiatru dochodzące na otwartych wodach i przy brzegu do 80/100 km/h. Spowodowane będzie to dużą różnicą ciśnienia między szybko przemieszczającym się ośrodkiem niskiego ciśnienia w kierunku południowo-wschodnim, a ośrodkiem wysokiego ciśnienia. Będzie on we wtorek stacjonował na Atlantyku około 700/1000 km od wybrzeży Francji. Między tymi dwoma ośrodkami barycznymi różnica ciśnienia przekroczy 40 hPa ! A w największym zagęszczeniu izobar, na przestrzeni 500 km dojdzie do 15/20 hPa.

   W nocy z poniedziałku/wtorek mocno wiać zacznie w Szkocji i na północy Irlandii. Porywy zachodniego wiatru mogą dochodzić do 55/75 km/h, a w górach i na wybrzeżu osiągać w porywach 85 km/h. W obrębie Wysp Owczych powieje nawet do 90/100 km/h. W ciągu dnia sytuacja nie poprawi się. Ośrodek niskiego ciśnienia przejdzie na północ od Orkadów (wysp leżących na północ od Szkocji). Tam też spodziewamy bardzo silnych porywów wiatru, które osiągną nawet 90/110 km/h. Bardzo mocno nadal wiać będzie w całej Szkocji: 60/90 km/h a także częściowo w północnej Anglii i u wybrzeży północnej Irlandii. Dodatkowo przelotnie będzie padał deszcz. W ciągu 24 h nie powinno spaść więcej jak 5/15 l/m2.

   Z biegiem dnia porywy zachodniego i północno-zachodniego wiatru będą zwiększały się także u południowo-zachodnich i południowych wybrzeży Norwegii i Szwecji a także na krańcach północnych Niemiec, Holandii i w całej Danii.  Popołudniu i pod wieczór, miejscami podmuchy wiatru będą dochodziły do 55/75 km/h

   Jeśli chodzi o Polskę, to 02 października rano, na wybrzeżu porywy wiatru nie powinny jeszcze być aż tak silne. Jednak z każdą kolejną godziną wiatr będzie zwiększał swoją prędkość. Późnym popołudniem i wieczorem na Wybrzeżu Zachodnim i Środkowym prędkość wiatru w porywach będzie dochodziła do 60/80 km/h. Trochę słabsze podmuchy odnotujemy na Wybrzeżu Gdańskim: 45/65 km/h. Przez cały dzień spodziewamy się przelotnych, chwilami intensywnych opadów deszczu na krańcach północnych kraju. Nad północną i częściowo środkową Polskę opady wkroczą w nocy z wtorku/środę. Natomiast do godzin porannych w promieniu do około 10/30 km od Morza Bałtyckiego w ciągu 24 h spadnie już 10/20 l/m2. Nad resztą kraju (oprócz południa Polski) opady nie powinny być intensywne. 

   W nocy z wtorku/środę na dość duże porywy wiatru muszą być przygotowani nie tylko mieszkańcy Polskiego wybrzeża, gdzie porywy będą osiągały 70/90 km/h, ale także Danii. Na zachodnim wybrzeżu tego kraju, jeśli sprawdzą się prognozy powieje nawet do 90/110 km/h ! W głębi lądu wiatr będzie słabszy, ale i tak może powodować szkody materialne. (60/80 km/h). Przez całą noc ponadto spodziewamy się zarówno ciągłych jak i przelotnych opadów deszczu.

   Ośrodek niskiego ciśnienia w środę powędruje dalej. Nad ranem znajdzie się w okolicach Sztokholmu. W jego centrum, nadal powinno utrzymywać się ciśnienie na poziomie około 987/992 hPa. Nieco osłabnie, gdy dotrze nad ląd, a dokładnie w okolice Łotwy i Estonii. Do tego czasu przyniesie silne porywy wiatru na Morzu Bałtyckim, w obrębie jego wybrzeży oraz w północnych, północno-zachodnich Niemczech, Danii, Polsce, częściowo w krajach Nadbałtyckich oraz w zachodniej części Białorusi i Ukrainy. Zależnie od regionu będzie wiać w porywach do 50/70 km/h a miejscami powyżej 70/90 km/h !

  W naszym kraju środa nie zapowiada się ciepło. Odnotujemy zaledwie 11/14
°C. Od samego rana na niebie będą dominować chmury piętra niskiego i tylko od czasu do czasu lokalnie będzie się przejaśniać. Przelotnie padać może w całym kraju. Najmniej deszczu spadnie na południu, natomiast największych i najbardziej intensywnych opadów oczekujemy na wybrzeżu i częściowo na północy kraju. Do końca dnia tam całkowita suma opadów przekroczy 30/40 l/m2.   Miejscami może słabo zagrzmieć. Dodatkowo bardzo mocno powieje z kierunku zachodniego a następnie z północno-zachodniego. Na wybrzeżu mocno wiać będzie od samych godzin porannych, natomiast w pozostałej części kraju, wiatr systematycznie będzie nasilał się z godziny na godziny. Najsilniejszych porywów spodziewamy się w zachodniej, północno-zachodniej i centralnej Polsce. Tam około południa i popołudniu powieje z prędkością w porywach do 70/90 km/h. Na wybrzeżu do 80/100 km/h. A na otwartych wodach Bałtyku będzie panował sztorm o sile 9/10 stopni w skali Beauforta. Teoretycznie najsłabiej powieje na krańcach południowych południowo-wschodnich, wschodnich i północno-wschodnich Polski, jednakże i tam nie będzie to słaby wiatr: w porywach do 55/75 km/h. 


   Porywy wiatru bardzo szybko zaczną słabnąć w nocy z środy na czwartek (03/04.10) i nie powinny już przekraczać 45/55 km/h. Jednocześnie ciśnienie zacznie wzrastać i przestanie padać. Czwartek będzie dniem już spokojniejszym. Tylko na wschodzie jeszcze powieje miejscami w porywach do 50/70 km/h oraz przelotnie popada. Niestety będzie chłodno i odnotujemy w najcieplejszym momencie dnia tylko od 11/12°C na wschodzie do 14/15°C na zachodzie i południowym-zachodzie kraju. Na koniec dobra wiadomość. Od piątku (05.10.) powróci słoneczna i ciepła, a można rzec nawet bardzo ciepła pogoda. Być może temperatura przekroczy 20°C, a na dodatek powinno być słonecznie. Na ten temat więcej napiszemy w kolejnych artykułach.  

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze