W ubiegły piątek bardzo silne trzęsienie ziemi nawiedziło należącą do Indonezji wyspę Sulawesi. Siłę trzęsienia oszacowano na 7,5 w skali Richtera, a jego epicentrum znajdowało się ok. 80 km na północ od miasta Palu na głębokości 10 km, co oznacza, że było ono płytkie. Wstrząsy wyzwoliły też kilkumetrową falę tsunami, która niszczyła domy, mosty, szpitale. Niestety kataklizm pochłonął ponad 800 ofiar, jednak władze spodziewają się, że liczba zabitych w wyniku żywiołu może wynieść nawet kilka tysięcy. Czym jest tsunami i jak powstaje?
Jest to fala oceaniczna, wywołana przez podwodne trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu albo upadek meteorytu. Fala może poruszać się z prędkością nawet 900 km/h i osiągać kilkadziesiąt metrów wysokości. Nie każdy podwodny wstrząs wyzwala śmiercionośną falę, dlatego trzeba zwracać uwagę na zachowanie się morza lub oceanu. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, jest cofająca się woda. Jeśli więc zauważymy, że ocean cofnął się i odsłonił duży obszar lądu, to natychmiast powinniśmy uciekać i schronić się w możliwie jak najwyższym punkcie. Indonezja jest krajem, który znajduje się w tzw. Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Jest to najbardziej aktywny sejsmicznie rejon świata. Na tym obszarze notuje się około 90% wszystkich trzęsień ziemi występujących na Ziemi, znajduje się tam też ponad 450 wulkanów. Pacyficzny Pierścień Ognia rozciąga się na długości ok 40 tys. kilometrów, obejmując wybrzeża Australii i Oceanii, Azji oraz obu Ameryk. Najsilniejsze erupcje wulkaniczne oraz trzęsienia ziemi, jakie kiedykolwiek pojawiły się na naszej planecie, wystąpiły na obszarze Pacyficznego Pierścienia Ognia. Przykładem może być chociażby rok 1815 kiedy to w Indonezji miała miejsce jedna z najpotężniejszych w dziejach erupcja wulkanu. Wulkan Tambora, bo to o nim mowa, wyrzucił z siebie ponad 100 km² materiału wulkanicznego na wysokość ponad 40 km. Popiół wulkaniczny został rozrzucony w promieniu ponad 1300 km, a erupcja był słyszana w promieniu nawet 2000 km. Wulkan wpłynął również w bardzo dużym stopniu na pogodę na świecie. W wyniku pyłu wulkanicznego, który unosząc się w atmosferze okrążył kulę ziemską, został ograniczony dopływ promieni słonecznych do powierzchni ziemi, co spowodowało obniżenie globalnych temperatur. Dlatego rok 1816 został okrzyknięty tzw. rokiem bez lata, przez co wiele regionów w Europie i Ameryce Północnej borykało się z brakiem plonów i klęską głodu. W wyniku tamtej erupcji śmierć poniosło kilkaset tysięcy osób, z czego zdecydowana większość na skutek głodu i chorób spowodowanych zniszczeniem pól i zbiorów oraz zatruciem zbiorników wodnych. Była to jedna z najtragiczniejszych klęsk żywiołowych w dziejach świata. Poza wybuchami wulkanów jak już wspominaliśmy na obszarze Pierścienia Ognia pojawiają się też potężne trzęsienia ziemi. Należy tu wspomnieć m. in najsilniejszy wstrząs sejsmiczny w historii, jaki miał miejsce w 1960 roku u wybrzeży Chile. Tamto trzęsienie oszacowano na 9,5 w skali Richtera. Nieco słabszy wstrząs pojawił się w 2004 roku w Indonezji, jednak trzęsienie to podobnie jak erupcja Tambory okazało się jednym z najtragiczniejszych kataklizmów w dziejach. 26 grudnia 2004 roku wstrząs o sile 9,1 w skali Richtera wyzwolił falę tsunami, która poza Indonezją objęła jeszcze 13 innych państw zabijając oficjalnie ponad 230 tys. osób. Jednak ostateczna liczba ofiar nigdy nie będzie znana, gdyż wiele tysięcy ciał do dziś nie odnaleziono.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej