Podczas gdy my cieszymy się pięknem babiego lata, to wiele regionów na świecie boryka się z różnymi klęskami żywiołowymi, które są powodem poważnych zniszczeń i ofiar w ludziach. W jednych miejscach szaleją cyklony, inne borykają się z powodziami, a jeszcze inne z lawinami błotnymi i burzami śnieżnymi. Pogoda mocno daje się we znaki w różnych częściach globu. Z jakimi zjawiskami muszą się obecnie mierzyć mieszkańcy różnych części świata? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń ze świata.
Europa
Przegląd zaczniemy od naszego kontynentu, który w większości cieszy się dobrą pogodą i wysokimi temperaturami, są jednak wyjątki. Jednym z nich jest basen Morza Śródziemnego, który w ostatnich dniach boryka się z nadmiarem deszczu. Najpoważniejsza sytuacja ma miejsce w Hiszpanii, oraz we Włoszech, szczególnie na Sardynii. W tych regionach ulewne deszcze doprowadziły do poważnych powodzi, w których łącznie śmierć poniosło 15 osób. Najwięcej ofiar odnotowano we wschodniej Hiszpanii. Poza wspomnianymi regionami groźna sytuacja panuje również w południowej części Francji, gdzie po obfitych opadach niektóre rzeki zaczynają wylewać, co doprowadziło również i tam do 2 ofiar śmiertelnych.Według danych w kilka godzin spadło tam ponad 200 mm deszczu. Niestety w kolejnych dniach sytuacja w tamtym regionie może jeszcze ulec pogorszeniu, ponieważ nad Półwysep Iberyjski dociera były tropikalny huragan Leslie, a nad Zatokę Biskajską na początku tygodnia dotrze były huragan Michael.
Azja
Również na największym kontynencie świata żywioły dają o sobie znać. Mamy tam do czynienia zarówno z cyklonami, jak i lawinami błotnymi a także powodziami. Zaczniemy od cyklonu Tipli, który wczoraj rano uderzył we wschodnie Indie. W momencie wejścia na ląd wiatr w pobliżu jego oka wiał z prędkością dochodzącą do ok 150km/h. W wyniku kataklizmu zginęło 9 osób a około 300 tys. musiało szukać schronienia. W wyniku przejścia cyklonu najbardziej ucierpiał stan Orissa, który jest najbardziej narażony na formacje rodzące się nad Zatoką Bengalską.
Do tragedii doszło też w sąsiadującym z Indiami, Nepalu. Miała tam miejsce potężna burza śnieżna, która zabrała życie 9 himalaistów, którzy znajdowali się w obozie na wysokości powyżej 7100 m. n. p.m. Na obóz zeszła lawina. Z kolei do błotnej lawiny i powodzi doszło na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Najgorsza sytuacja ma miejsce w północnej części wyspy, gdzie doszło do powodzi błyskawicznych. W regionie tym ogłoszono stan wyjątkowy. W wyniku tego kataklizmu zginęły 22 osoby a setki opuściło swoje domy. Przypomnijmy, że całkiem niedawno kraj ten nawiedziło niszczycielskie tsunami, które pochłonęło ponad 2 tysiące istnień ludzkich a kilka tysięcy uznano za zaginione.
Afryka
Również i na tym kontynencie nie jest ostatnio spokojnie. Niektóre regiony i tam borykają się bowiem z lawinami błotnymi i powodziami. Najgorsze zdarzenie miało miejsce w Ugandzie, gdzie w wyniku ulewnych deszczy wylała rzeka Sume, która schodząc z impetem z górskich zboczy wyzwoliła lawinę błotną. Pod masami błota i kamieni śmierć poniosło ponad 40 osób, ale ratownicy wciąż nie mogą dotrzeć do setek zaginionych.
Ameryka Północna
Tutaj najpoważniejsza sytuacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie uderzył huragan Michael. W momencie wejścia w ląd, które miało miejsce na Florydzie w pobliżu oka huraganu wiatr osiągał zawrotną prędkość 250km/h. Ciśnienie w centrum układu wynosiło wtedy 919 hPa, co czyni go trzecim najsilniejszym huraganem w historii jaki kiedykolwiek pojawił się w USA. Poza gigantycznymi zniszczeniami cyklon spowodował również śmierć 12 osób. Wcześniej jako jeszcze zwykły niż przeszedł nad krajami Ameryki Środkowej, powodując powodzie, w których zginęło kilkanaście osób.
Z kolei po drugiej stronie kontynentu północnoamerykańskiego miał miejsce inny cyklon. Sergio, bo o nim mowa uderzył w Półwysep Kalifornijski, należący do Meksyku. Na szczęście nie ma informacji o ofiarach i poważnych zniszczeniach wywołanych przez ten system.
Podsumowanie
Zatem jak widać, kiedy jedne regiony cieszą się świetną pogodą, to inne muszą stawić czoła potężnym żywiołom. W kolejnych miesiącach pogoda może mocno dawać się we znaki w różnych częściach globu, ponieważ na Pacyfiku tworzy się anomalia El Nińo, która przyczynia się do poważnych zawirowań pogodowych w różnych częściach świata.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej