Oceany stanowią prawie 71% powierzchni naszej planety, łącznie zajmując ok. 361 mln km². Są siedliskiem dla tysięcy gatunków ryb, koralowców, skorupiaków i wielu innych stworzeń. Są również bardzo ważnym czynnikiem kształtującym klimat na naszej planecie. W tym wpisie postaramy się w miarę szczegółowo przedstawić ten właśnie aspekt. Akweny wodne cechuje olbrzymia zdolność do magazynowania ciepła, które jest przekazywane do atmosfery. Oceany za pomocą prądów przenoszą zmagazynowane ciepło na cały obszar kuli ziemskiej. Te olbrzymie zbiorniki wodne są również podstawowym źródłem wilgoci dla atmosfery jak również i dla obszarów lądowych. Jak to się dzieje, że ciepła woda w jednym miejscu, może zostać przetransportowana w inne miejsce, oraz co sprawia, że oceany są podstawowym źródłem opadów, nawet dla obszarów, które nie znajdują się bezpośrednio w ich sąsiedztwie? Tego i wielu innych rzeczy, dowiecie się, jeśli do końca przeczytacie nasz artykuł. Zapraszamy na szczegóły.
W jaki sposób oceany magazynują ciepło?
Jak wiemy, głównym źródłem energii dla Ziemi jest słońce. To ona sprawia, że do naszej planety dostarczane jest ciepło. Zatem bardzo ważną rolę w magazynowaniu ciepła przez oceany pełni promieniowanie słoneczne. Dlaczego? Ponieważ obiekty ciemne (a takimi są oceany) pochłaniają większość promieniowania, przez co nagrzewają się. Innymi słowy akweny wodne wchłaniają promienie słoneczne, dzięki czemu stają się cieplejsze. Jak więc wpływa to na klimat? Nagrzany ocean bardzo wolno oddaje ciepło, przez co w porze zimowej jego temperatura jest wyższa od otaczającego go powietrza, co powoduje złagodzenie klimatu. Latem natomiast jest odwrotnie, gdyż lądy nagrzewają się szybciej niż zbiorniki wodne, przez co temperatura wody jest niższa niż powietrza. Oceany i morza nie tylko wolniej się ochładzają, ale też i ocieplają. Najlepszym tego przykładem może być temperatura wody w danym morzu np w maju i we wrześniu. W obu przypadkach ilość promieniowania słonecznego i ciepła dostarczonego do ziemi jest podobna, jednak to we wrześniu woda jest cieplejsza, ponieważ zdążyła nagromadzić sporą ilość ciepła.
Przenoszenie ciepła przez oceany
Wydawać by się mogło, że skoro słońce jest głównym dostarczycielem ciepła dla ziemi, to oceany nie powinny mieć w tej sprawie już nic do gadania. Jest jednak inaczej. Ilość energii słonecznej, jaka dociera do powierzchni ziemi zależna jest od szerokości geograficznej ( na tej samej szerokości ilość energii jest taka sama). Brak oceanów spowodowałby zatem podobne warunki pogodowe na tych samych szerokościach geograficznych. Tu posłużmy się przykładem. Londyn leży na podobnej szerokości geograficznej, co północne obszary Kazachstanu. Jednak w Kazachstanie zimy są bardzo mroźne a w Londynie łagodne. Dzieje się tak dlatego, że do Wielkiej Brytanii dostarczane jest ciepło znad Oceanu Atlantyckiego. Ogólnie cała Europa, swój łagodny klimat zawdzięcza wpływowi Atlantyku. W jaki sposób jednak to ciepło dociera do naszego kontynentu? Za rozprowadzanie ciepła odpowiedzialne są prądy oceaniczne. Są to duże i trwające praktycznie cały czas ruchy wody w oceanach. Ruchy te spowodowane są m. in występowaniem stałych wiatrów i ruchem obrotowym ziemi. Prądy oceaniczne możemy podzielić na kilka rodzai, my jednak podzielimy je na dwa: ciepłe i zimne. Europa swój łagodny klimat zawdzięcza ciepłemu prądowi, o nazwie Golfsztrom. Ciągnie się on aż z okolic Zatoki Meksykańskiej i dalej biegnie przez wody otaczające Amerykę Północną w kierunku Europy. To właśnie znad Zatoki Meksykańskiej Golfsztrom transportuje ciepłe wody w kierunku naszego kontynentu. Inna sytuacja ma miejsce na wschodzie Ameryki Północnej, gdzie w tym samym czasie, chłodny Prąd Labradorski, ciągnący się z północy na południe od Morza Baffina do Nowej Fundlandii sprowadza nad tamte obszary chłodne wody, powodując ostrzejszy klimat m.in w Kanadzie. Tak więc jak widać, ten sam akwen decyduje o bardzo różnych warunkach pogodowych w regionach leżących na podobnych szerokościach geograficznych.
W jaki sposób oceany zasilają w wilgoć atmosferę i lądy?
Oceany, nie mogą nagrzewać się w nieskończoność, dlatego oddają nagromadzone ciepło do atmosfery. Dzieje się to w wyniku parowania, przez co dostarczają do atmosfery wilgoć, oraz powodują powstawanie chmur a co za tym idzie również i opadów. Dzięki temu są dostarczycielem wody nad obszary lądowe. Doskonałym tego przykładem, mogą być cyklony tropikalne, które swoją siłę zawdzięczają właśnie ciepłym wodom oceanicznym. W czasie swojej wędrówki przez ocean, zbierają od niego coraz więcej pary wodnej, przez co tworzące się w ten sposób chmury niosą gigantyczne ilości wilgoci. Jeśli taki cyklon dojdzie do obszaru lądowego, to zrzuca na ziemię w postaci deszczu całą swoją wilgoć, jaką zebrał w trakcie swojej wędrówki przez ocean. Nie tylko w strefie tropikalnej, ale na całym świecie, to oceany są głównym źródłem opadów. Większość deszczu, jaka spada na Ziemię pochodzi z rejonów tropikalnych.
Podsumowanie
Oceany stanowią niezwykle ważną rolę w kształtowaniu klimatu Ziemi. To dzięki nim (a konkretnie Atlantykowi) zimy w Europie są łagodniejsze niż np. na Syberii czy w Kanadzie. To one są nie tylko dostarczycielem ciepła, ale przede wszystkim stanowią główne źródło wody, która jest niezwykle istotna dla wszystkich organizmów żywych zamieszkujących naszą planetę. Prądy morskie natomiast przenoszą zimne i chłodne wody nad różne obszary naszej planety, przez co w znacznym stopniu wpływają na klimat poszczególnych regionów.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej