Od wczoraj pogoda zaczęła ulegać zmianom. Cyrkulacja strefowa nieco zwalnia, spływają chłodniejsze masy powietrza, ale jednocześnie przy dalszej obecności nad Polską frontów atmosferycznych. To sprawia, że robi się coraz chłodniej, ale w dalszym ciągu czasami pada, ale już nie tylko deszcz, ale też deszcz ze śniegiem i śnieg, a krajobrazy zaczynają się zabielać. Na razie były to przypadki jedynie incydentalne, ale w najbliższych dniach będzie ich z pewnością więcej.
Dzisiaj aura będzie daleka od ideału. Przede wszystkim, cały czas będzie więcej chmur, niż słońca. Lokalnie w centrum kraju czy na południu znajdą się i takie miejsca, gdzie ani na chwilę nie pokaże się słońce. Dodatkowo, często będzie przelotnie i okresami mocniej padać. W związku ze stopniowo obniżającą się temperaturą coraz częściej będą to opady samego śniegu i śniegu z deszczem, miejscami na Pomorzu może trafiać się jeszcze sam deszcz. Najmniej padać ma na wschodzie kraju i Pojezierzu Pomorskim, a najczęściej na krańcach zachodnich, Śląsku i częściowo w Małopolsce. Krajobrazy gdzieniegdzie na chwilę mogą się zabielić.
Temperatura dziś jeszcze przeważnie dodatnia, od 2 do 4℃, a nad morzem do 5℃. Chłodniej w Bieszczadach i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej - 0-1℃, a na Podhalu zapanuje już na całą dobę mróz do -2/-1℃.
Nad Polską znajdzie się centrum układu niskiego ciśnienia, zatem wiatr powieje słabo i umiarkowanie ze zmiennych kierunków.
NOC ZE ŚNIEGIEM
W nocy przede wszystkim na Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i częściowo w centrum i na środkowym-zachodzie sporo chmur i dużo przelotnych, aczkolwiek okresami dość intensywnych opadów, głównie śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wynosi lokalnie od 2 do 5 centymetrów, na Przedgórzu Sudeckim i Podhalu od 5 do 10 centymetrów, a lokalnie na południu województwa dolnośląskiego nawet 10-15 centymetrów. Na pozostałym obszarze kraju niebo częściej ma się przecierać, ale i na przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem trzeba się przygotować. Będzie ich jednak znacznie mniej, niż na południu i będą jednocześnie słabsze.
Rano bez mrozu jedynie na Dolnym Śląsku i Wybrzeżu, gdzie odnotujemy 1℃. W głębi kraju -2/0℃, miejscami na wschodzie -3℃, a w rejonie Zakopanego -5℃.
Wiatr pozostanie słaby bądź umiarkowany, zmienny.
NASTĘPNE DWA DNI
W środę ciąg dalszy ochłodzenia. Na wschodzie, południu i w centrum nawet w pełni dnia nie zobaczymy więcej, niż 0-1℃, a na krańcach południowych -2℃. Cieplej nadal na zachodzie i Pomorzu, jak również w rejonie Tarnowa - 2-3℃, a nad samym morzem 4℃.
Chmury będą mniej zwarte, niż w ostatnich dniach, ale wciąż mają dominować. Śnieg popada zwłaszcza na Śląsku, w Małopolsce, w Bieszczadach i na Ziemi Świętokrzyskiej, pod wieczór prószyć zacznie również w województwach wschodnich, z kolei na Pomorzu popada także krupa śnieżna i deszcz ze śniegiem. Na pozostałym obszarze kraju opadów bardzo niewiele, możliwe, że w ogóle ich unikniemy.
Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.
W czwartek jeszcze odrobinę chłodniej. Na wschodzie i południu maksymalnie 0℃, a lokalnie nawet nieco poniżej, w miejscowościach podgórskich do -4/-3℃. W głębi kraju temperatura niezmiennie lekko dodatnia, do 3℃ wzdłuż Wybrzeża.
Co do pogody, to w nocy nad wschodnią część naszego kraju dotrze front atmosferyczny związany z niżem, który już utworzył się nad Morzem Czarnym, potem przejdzie na północ w kierunku Ukrainy, by na końcu ruszyć na zachód, w pobliże południowej Białorusi/wschodniej Polski/zachodniej Ukrainy...Dlatego w ciągu dnia śnieżnie będzie prawdopodobnie na całym wschodzie Polski, ale możliwe, że trochę śniegu spadnie też w Małopolsce i w Górach Świętokrzyskich. Okresami popadać może o natężeniu umiarkowanym, do 3-6 cm. Im dalej na zachód, tym opadów mniej, przy jednocześnie większej szansie na słońce.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie, znów ze zmiennych kierunków.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej