niedziela, 30 grudnia 2018

ZBLIŻAJĄ SIĘ WICHURY. NA WYBRZEŻU NA POCZĄTKU NOWEGO ROKU MOŻE WIAĆ W PORYWACH DO 80/100 KM/H. POTEM PRZYJDZIE OCHŁODZENIE I POJAWIĄ SIĘ ŚNIEŻYCE.

Bardzo dynamiczna pogoda szykuje się w Polsce oraz w obrębie Morza Bałtyckiego na początku nowego roku. Na wybrzeżu porywy wiatru będą najsilniejsze i dojdą do 90/100 km/h. Nie dosyć że silnie powieje, to będą pojawiały się opady deszczu, które w kolejnych dniach przejdą w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Silny wiatr będzie potęgował odczucie chłodu a przy opadach śniegu pojawią się zamiecie i zawieje śnieżne.
Dzisiaj nad nasz kraj oddziałuje płytki ośrodek niżowy znajdujący się obecnie nad Pomorzem Gdańskim. W wielu miejscach występują przelotne opady deszczu i mżawki, które zaczną ustępować dopiero późnym wieczorem na zachodzie kraju. Z kolei nad Francją stacjonuje dość potężny ośrodek wyżowy, w którym ciśnienie wzrosło prawie do 1040 hPa. Dzięki niemu na dość dobrą, a nawet na słoneczną aurę mogą liczyć mieszkańcy Francji, Hiszpanii, Portugalii, a także południowej Anglii, częściowo Włoch i Szwajcarii. Ale już nad Islandią czyha sprawca całego przyszłego zamieszania w pogodzie. 

Pierwszego dnia Nowego Roku wcześniej wspomniany dość rozległy i głęboki ośrodek niżowy przemieści się nad Skandynawię, a następnie 02/03 stycznia dotrze w okolice krajów Nadbałtyckich i Białorusi. Jednocześnie na zachodzie Starego Kontynentu nadal twardo i nieustępliwie będą stacjonowały ośrodki wyżowe, które zapewnią bezdeszczową i słoneczną pogodę od Wielkiej Brytanii przez Francję, zachodnie Niemcy aż po półwysep Iberyjski. 

Silny wiatr dotrze nad środkową Skandynawię już 31 grudnia, ale dopiero 01 stycznia obejmie dodatkowo południową i częściowo północną części półwyspu Skandynawskiego. Jedynie w południowej części Finlandii będzie wiać słabo, ponieważ tam porywy wiatru zwiększą się znacznie dopiero 02 stycznia. Na pozostałym obszarze będą spokojnie przekraczały 60/80 km/h, a znajdą się takie miejsca gdzie powieje prawie lub ponad 100 km/h! Warto dodać że silny wiatr odczują w dniach 01/02 stycznia także Duńczycy, mieszkańcy północnych i wschodnich Niemiec, Czesi, Austriacy, Węgrzy, Słowacy, oraz wszyscy mieszkańcy wybrzeży Morza Bałtyckiego, no i oczywiście Polska.




Szybki spadek ciśnienia na przełomie starego i nowego roku będzie jednym ze znaków, podążania w pobliże naszego kraju ośrodka niżowego z silnym, porywistym wiatrem. Między godziną 12:00 31 grudnia a 12:00 01 stycznia ciśnienie w Polsce będzie potrafiło obniżyć się nawet o 20/25 hPa ! A to wszystko w zaledwie 24 h. Meteopaci będą narażeni na wszelkie dolegliwości w tym bóle głowy i stawów z powodu tak nagłego spadku ciśnienia. Barometry w południe 01 stycznia wskażą od około 1000/1005 hPa na krańcach północnych do około 1015/1020 hPa na południu kraju. Więc różnica na niedużej odległości ciśnienia będzie spora i dojdzie do 15/20 hPa ! Będzie to jedna z przyczyn powstania dość silnego wiatru. Który dokuczać powinien mieszkańcom Polski nawet przez 2/3 dni. 


Front atmosferyczny związany z niżem znad Skandynawii dojdzie do Polski w nocy z 31 grudnia na 01 stycznia. Do wtorkowego poranka będzie padać na północy i północnym-zachodzie Polski. Słupki rtęci wskażą w nocy od 0/-3°C na wschodzie i południowym-wschodzie kraju przez 0/3°C w centrum do nawet 4/6°C na zachodzie, północnym-zachodzie i wybrzeżu. Ponadto na krańcach północnych kraju będzie wiało już w porywach do 60/80 km/h, na pozostałym obszarze jeszcze nie aż tak mocno. 

Wiatr nasili się znacznie w ciągu dnia. Popołudniu i wieczorem z zachodu i z północnego-zachodu w porywach na wybrzeżu będzie wiało nawet do 80/100 km/h! Na północy i zachodzie kraju do 70/80 km/h, a na pozostałym obszarze do 60/70 km/h. Termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od 0/2°C na Pogórzu Karpackim przez 2/4°C na wschodzie do 5/7°C na większym obszarze kraju. Lokalnie na zachodzie może być około 8°C. Ponadto będą się pojawiały opady deszcz a tuż przed nadejściem frontu na południowym-wschodzie kraju chwilowo może sypać śnieg szybko przechodzący w deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Opady najpóźniej dotrą właśnie nad Podkarpacie, Małopolskę i Lubelszczyznę, bo dopiero w godzinach wieczornych. Na północy i północnym-zachodzie będzie padać cały dzień, w centrum, na południowym-zachodzie i północnym-wschodzie od godzin wczesnopopołudniowych a nawet rannych.



W nocy z wtorku 01 stycznia na środę 02 stycznia rozpocznie się zakładane wcześniej ochłodzenie. Wiatr zacznie zmieniać kierunek na północny, jednocześnie temperatura szybko będzie spadała. Nad ranem 02 stycznia w całym kraju odnotujemy około 0/2°C. Ponadto już w nocy opady deszczu będą przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. A opadów nie zabraknie, ponieważ nadal w całym kraju będzie padać, tym razem przelotnie, ale chwilami intensywnie. W dużej części Polski powinno się zabielić, spadnie przeważnie od około 1 cm do około 3/4 cm. Silny wiatr nie ustąpi. Tym razem najmocniej w porywach będzie wiało na zachodzie kraju do 60/70 km/h, na wschodzie natomiast do 50/60 km/h. W Sudetach i na zachodnim wybrzeżu porywy północno-zachodniego i północnego wiatru będą silniejsze. 



Środa 02 stycznia minie pod znakiem przelotnych opadów śniegu, których powinno być najwięcej na wschodzie a najmniej na zachodzie kraju. Miejscami przybędzie kolejne 1/3 cm świeżego śniegu zwłaszcza w województwach wschodnich, północnych i częściowo centralnych oraz południowych. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie oscylowała w okolicach 0/2°C, być może na Nizinie Szczecińskiej i Ziemi Lubuskiej odnotujemy nawet 3°C. Silny północy wiatr będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne. Powieje do 50/70 km/h na dużym obszarze kraju, a na wybrzeżu, zwłaszcza wschodnim, nawet do 80/100 km/h!

W czwartek 03 stycznia już na wschodzie, południu i częściowo w centrum kraju przez cały dzień termometry będą wskazywały wartości ujemne. Jedynie na zachodzie i północnym-zachodzie odnotujemy około 0/2°C, a lokalnie 3°C. Na obszarze prawie całego kraju będzie przelotnie padał śnieg. Wiatr jeszcze umiarkowany i dość silny.

A co dalej szykuje nam pogoda na dalszą część tygodnia? Zapraszamy z tego miejsca na prognozę tygodniową, która ukazała się już na naszym blogu. 

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze