poniedziałek, 11 lutego 2019

JAKI BYŁ ROK 2018 W POLSCE?

Parę dni temu informowaliśmy o podsumowaniu ubiegłego roku na świecie, które sporządziły NASA i NOAA. Z ich raportu wynika, że 2018 rok w skali całego globu był czwartym najcieplejszym w historii. Okazuje się, że inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o Polskę. Z podsumowania opartego na raporcie IMiGW wynika, że w naszym kraju, miniony rok okazał się najcieplejszym w historii badań, które w naszym kraju są prowadzone od końca XVIII w. Rok 2018 okazał się o 1,58ºC cieplejszy od normy, bijąc o 0,05ºC rok 2015, który do tej pory piastował miano najcieplejszego. Zapraszamy na pełne podsumowanie 2018 roku.
Temperatura
Najcieplejszy 2018 rok okazał się w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, gdzie średnia temperatura wyniosła ok 10/11ºC, a miejscami jeszcze więcej. Im dalej na wschód i północny-wschód tym było chłodniej. Na samych krańcach północno-wschodnich, oraz miejscami na północy średnia wartość temperatury wyniosła ok 8/9ºC. Nieco zimniej było w regionach podgórskich, gdzie wartość ta wyniosła ok 7/8ºC, punktowo jeszcze mniej. Biorąc pod uwagę średnią temperaturę w skali całego kraju, to wyniosła ona 9,46ºC, bijąc tym samym poprzedni rekord ustanowiony w 2015 roku o 0,03ºC. Nigdzie nie zanotowano ujemnego odchylenia temperatury od średniej. We wszystkich regionach miała miejsce dodatnia anomalia. W większej części kraju było o ok 2ºC cieplej od normy, nieco niższe odchylenie zaobserwowano na północy i północnym zachodzie, a także w województwie świętokrzyskim i częściowo łódzkim oraz na Podlasiu, częściowo na Lubelszczyźnie i Zamojszczyźnie. Na tych terenach dodatnia anomalia wahała się między 1 a 2ºC. Odrobinę mniejsze odchylenie zanotowały regiony podgórskie, ale i tak było tam nieco cieplej niż zwykle.
Poniżej widoczne są średnie temperatury, oraz odchylenie temperatur od normy w Polsce w 2018 roku. Dane pochodzą z IMiGW.

Opady
W roku ubiegłym opady nie były zbyt częstym gościem w naszym kraju. Zapisał się on bowiem, jako bardzo suchy, czego dowodem była susza, jaka wystąpiła szczególnie na zachodzie i północy. Tam też jak wynika z danych spadła najmniejsza ilość wody. W niektórych regionach spadło zaledwie 300-400 mm opadu, a miejscami jeszcze mniej. Stanowi to ok 70% normy, w niektórych regionach maksymalnie 80%. Podobna norma opadów poza regionami zachodnimi i północnymi miała miejsce też w okolicach Tarnowa. Najbardziej wilgotno było natomiast na północnym-wschodzie i w regionach podgórskich. Na tych terenach spadło 90-100% i więcej normy opadów. Na pozostałym obszarze norma ta wynosiła ok 80-90%.
Poniżej widać ogólną sumę opadów, oraz normę opadową na terenie Polski w roku 2018.

Najważniejsze wydarzenia 2018 roku w Polsce
Miniony rok nie obfitował w jakieś gwałtowne zjawiska atmosferyczne, jednak susza i to, że okazał się on najcieplejszy w historii, zasługuje na uwagę. Dlatego te wydarzenia są naszym zdaniem najważniejszymi w 2018 roku. Na uwagę zasługują również ulewy, które w lipcu przetoczyły się przez południową Polskę, doprowadzając do powodzi na Podhalu. Ważnym wydarzeniem było też ustanowienie nowego listopadowego rekordu ciepła, który padł w miejscowości Polana 5 dnia miesiąca i wyniósł +26,2ºC. Warto wspomnieć również o wirze polarnym, który objął Polskę w lutym i marcu, powodując bardzo niskie temperatury. Dzięki temu zjawisku, to właśnie luty i marzec okazały się jedynymi miesiącami z temperaturą poniżej średniej. Z kolei kwiecień z odchyleniem + 4,61ºC okazał się najcieplejszym w historii.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze