sobota, 8 czerwca 2019

CZY W TYM ROKU, PODOBNIE JAK W POPRZEDNIM, ISTNIEJE PROBLEM SUSZY W POLSCE?

Rok 2018 okazał się w Polsce rekordowo ciepły, ale też i bardzo suchy. Z pewnością zostanie on na długo zapamiętany z powodu jednej z największych susz w historii polskiej meteorologii. W tym roku również, według niektórych w Polsce panuje susza. Czy rzeczywiście tak jest? Postanowiliśmy to sprawdzić, dlatego w tym celu posłużymy się danymi udostępnionymi przez IUNG (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa), który znajduje się w Puławach i bada m.in wskaźnik suszy w Polsce, w tym tzw. KBW, czyli Klimatyczny Bilans Wodny. Wskaźnik ten określa niedobory wilgoci w glebie. Okazuje się, że ten rok jest zupełnie inny od poprzedniego. Na zdecydowanej większości terytorium Polski nie ma mowy o żadnej suszy, jedynie lokalnie pojawiają się niedobory opadów, ale nie są tak znaczące jak w roku ubiegłym. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Rok 2018
Rok temu o tej samej porze KBW najniższe wartości osiągało jedynie na krańcach południowych Polski, gdzie niedobory opadów sięgały zaledwie 50/60 mm a więc tam nie było mowy o suszy. Zupełnie inaczej ta sytuacja przedstawiał się w pozostałej części kraju, gdzie już o tej porze niedobory wody w glebie wynosiły ok 120/160 mm a w zachodniej i miejscami centralnej Polsce nawet powyżej 200 mm, więc można już było mówić o dramatycznej sytuacji. Na dowód tego, przedstawiamy mapkę pokazującą Klimatyczny Bilans Wodny w Polsce w okresie 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku. Widać wyraźnie, że susza przyjęła już bardzo niebezpieczne rozmiary.

A jak sytuacja wygląda w tym roku? Sprawdźmy.


Rok 2019
Nie ulega dyskusji, że obecnie jest o niebo lepiej niż w roku ubiegłym. Co prawda lokalnie zdarzają się miejsca, gdzie niedobory opadów są znaczne, ale tych miejsc jest niewiele. Do obszarów odczuwających posuchę zaliczyć możemy Ziemię Łódzką a także lokalnie Ziemię Lubuską i wschodnią część Wielkopolski, oraz znaczną część województwa zachodniopomorskiego. Niedobory opadów występują również na krańcach północno-wschodnich. We wszystkich tych miejscach niedobory sięgają ok.120/140 mm. Na pozostałym obszarze wskaźnik ten wynosi mniej niż 100 mm a na południu nawet poniżej 50 mm. Poniższa mapka doskonale to obrazuje, widać znaczącą różnicę z rokiem ubiegłym.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze