Po rekordowo ciepłym czerwcu i lipcu z temperaturami takimi, jakie powinny normalnie panować w tym miesiącu, początek sierpnia w większości Polski nie jest zbyt ciepły. Szczególnie rześkie są noce, które miejscami przynoszą spadki poniżej 10℃. Na szczęście zaczęło w końcu nieco więcej padać.
Przyszły tydzień zapewni nam prawdopodobnie zmienną aurę. Po umiarkowanym jego początku, później czeka nas wzrost temperatury i punktowo może pojawić się nawet upał, ale jego panowanie szybko zakończy przejście gwałtownych burz z ulewami. Dzięki temu druga połowa tygodnia będzie znów przejściowo przyjemniejsza, ale niewykluczone, że zamieszanie w pogodzie szybko wróci... Zapraszamy na szczegóły.
Poniedziałek, 05 sierpnia
W poniedziałek na Warmii, Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza i na Lubelszczyźnie będzie pogodnie. Nad resztą kraju więcej chmur i okresami możliwe przelotne opady deszczu. Na południowym-wschodzie, w górach i na krańcach zachodnich spodziewamy się także burz, w czasie których popada mocniej, do 10-20 mm, lokalnie spadnie również drobny grad, a wiatr w porywach osiągnie 55-65 km/h.
Najchłodniej nad morzem, Podlasiu i Pogórzu Karpackim - 20-21℃. Na północy, wschodzie, środkowym-wschodzie, Górnym Śląsku i w Małopolsce 22-24℃, a na pozostałym obszarze kraju od 25 do 27℃.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie, z zachodu i północnego-zachodu.
Wtorek, 06 sierpnia
Wtorek nie będzie zbyt spokojnym dniem. Zapewni nam to przejście frontu atmosferycznego. Generalnie dzień najmniej dynamicznie zapowiada się na zachodzie i północnym-zachodzie, gdzie głównie skończy się na wzroście zachmurzenia, miejscami też przelotnym deszczu. Burz nie będzie wiele. Natomiast w głębi kraju, przede wszystkim w drugiej części dnia, dzięki CAPE do 800-1200 J/kg, rozwiną się komórki burzowe. Nie będzie ich bardzo dużo, jednakże niektóre z nich mogą przynosić nieco gwałtowniejsze zjawiska - ulewne opady do 15-30 mm, grad do 1,5-3 cm średnicy i silny wiatr, lokalnie powyżej 75 km/h.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 20-23℃ nad morzem, na Kaszubach i Podhalu, 24-25 na północy i na Pogórzu do 26-29℃ w pozostałych regionach.
Wiatr na ogół zachodni, słaby i umiarkowany.
Środa, 07 sierpnia
W środę nad Polską nastąpi zderzenie dwóch różnych mas powietrza. Podczas gdy na północy na termometrach bez szału, bo 22-25℃, a miejscami pod chmurami tylko ok. 20℃, to już na południe od linii Terespol-Zielona Góra będzie gorąco, a nawet upalnie - słupki rtęci pokażą przeważnie 27-29℃, ale możliwe, że na południowym-wschodzie osiągniemy 30-31℃, ale tylko wtedy, jeśli nie przeszkodzą szybko rozwijające się chmury i burze.
Praktycznie od rana, wyłączając wschód, może padać i grzmieć, okresami mocno. W godzinach popołudniowych obszar największego zagrożenia burzami ograniczy się do wschodniej, południowej i środkowej Polski, gdzie CAPE wzrośnie do 1300-1800 J/kg, a lepsze warunki kinematyczne powinny pozwolić burzom na lepszą organizację w klastry. Istnieje spora szansa, że niektóre burze będą gwałtowne, z silnym wiatrem do 90 km/h, gradem do 3 cm średnicy i ulewnymi opadami do 20-30 mm, lokalnie 40 mm. Na zachodzie i północy warunki do rozwoju konwekcji powinny być słabsze, niemniej jednak i tam należy się liczyć od czasu do czasu z deszczem i burzami, ale o mniejszym natężeniu. Poza burzami będzie stosunkowo pogodnie.
Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
Czwartek, 08 sierpnia
W nocy ze środy na czwartek, przede wszystkim przez środkową, południową oraz częściowo wschodnią część naszego kraju najprawdopodobniej przejdzie następna fala burz z ulewami i silnym wiatrem.
W czwartek w ciągu dnia na zachodzie coraz pogodniej, a opadów powinniśmy już uniknąć. Im dalej na wschód, tym wciąż groźniej, bowiem częściej ma padać i grzmieć. Szczególnie na wschód od linii Wisły zjawiska wciąż mogą być groźne, z gradem, nawalnymi opadami i mocnym wiatrem.
Na Roztoczu jeszcze gorąco, do 27-28℃. Poza tym temperatura znacznie przyjemniejsza, średnio od 23 do 26℃, chłodniej nad morzem, w górach oraz tam, gdzie od rana będzie padać i grzmieć - 20-22℃.
Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, początkowo na Podkarpaciu jeszcze południowo-zachodni.
Piątek, 09 sierpnia
W piątek, w chłodniejszym i wilgotnym powietrzu, w ciągu dnia rozwinie się sporo chmur kłębiastych, co zaowocuje licznymi, przelotnymi opadami deszczu i burzami, ale na szczęście słabszymi niż w poprzednich dniach. Sporą szansę na opady mamy głównie na północy, wschodzie i południowym-wschodzie, zaś w centrum, na zachodzie i południowym-zachodzie, jeśli już popada, to wyłącznie punktowo i raczej bez towarzystwa burz.
Słupki rtęci w najcieplejszej chwili dnia pokażą od 18-20℃ w miejscowościach podgórskich i na Pomorzu, 21-22 w dzielnicach północnych do 23-24℃ w głębi kraju.
Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, na Wybrzeżu okresami silniejszy, potęgujący odczucie chłodu przez nasze organizmy.
Sobota, 10 sierpnia
W sobotę, po chłodnym, ale suchym poranku, w ciągu dnia będzie już przeważnie pogodnie. Co prawda w godzinach popołudniowych rozwinie się trochę chmur, ale tylko na krańcach wschodnich i północno-wschodnich może z nich trochę popadać.
Na termometrach przyzwoite wartości: od 20-21℃ na Podhalu i Wybrzeżu Wschodnim, 22-23 na wschodzie, 24-25 w centrum do 26-28℃ w województwach zachodnich i południowo-zachodnich.
Wiatr pozostanie słaby i umiarkowany. Co do kierunku, to na wschodzie powieje z północnego-zachodu, ale im dalej na zachód, tym wiatr śmielej ma skręcać na zachodni i południowy.
Niedziela, 11 sierpnia
Jeżeli nic nie przyśpieszy ani się nie opóźni, tydzień zakończymy powrotem upałów, szczególnie do południowej, zachodniej i centralnej Polski. Miejscami możemy mieć nawet 32-33℃. Gorąco, z racji wiatru z południa i południowego-zachodu, będzie nawet nad morzem, co nie zdarza się w tym roku często.
Na chwilę obecną wygląda jednak na to, że nie będzie nam dane długo trwać w takiej pogodzie, ponieważ szybko wkroczy chłodny front atmosferyczny, który zapewni kolejne gwałtowne burze z wichurami, gradobiciami i ulewami, po przejściu którego nastąpi ochłodzenie.
Sytuacja co do początku drugiej dekady sierpnia jest jeszcze rozwojowa i mogą zachodzić drobne korekty (np. opóźnienie/wkroczenie wcześniej frontu), zatem miejmy to na uwadze.
Przypominamy,
że prowadzimy zrzutki na dalszy rozwój bloga. Bardzo prosimy o
wsparcie, jeżeli doceniacie pracę, jaką wkładamy w prowadzenie tego
bloga :) Szczegóły na
https://patronite.pl/Arek96 (Patronowanie, wsparcie długofalowe)
https://zrzutka.pl/zcan2p (wsparcie jednorazowe)
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej