środa, 3 sierpnia 2022

JAKI BYŁ TEGOROCZNY LIPIEC W POLSCE?

IMiGW opublikował wstępne podsumowanie lipca w Polsce. Czytając do końca poniższy artykuł, dowiecie się m.in. gdzie w minionym miesiącu było najcieplej, gdzie najdłużej świeciło słońce, czy też gdzie spadło najwięcej deszczu?

Zacznijmy od tego, że pomimo kilku silnych fal upałów, miesiąc w całości nie odbiegał termicznie znacząco od normy klimatycznej. Był to więc typowy lipiec, bez dużych anomalii temperatur. Gorące masy powietrza, choć przynosiły bardzo wysokie wartości na termometrach, to utrzymywały się krótko. Najcieplej było w Słubicach, gdzie odnotowano 37.8°C. Upał, przynajmniej na jeden dzień pojawił się prawie na wszystkich stacjach synoptycznych, za wyjątkiem Helu, gdzie odnotowano maksymalnie 29.2°C. Pełny wykaz temperatury maksymalnej na głównych stacjach IMiGW przedstawia mapka obok. Lipiec przynosił też fale chłodów, o czym świadczy temperatura minimalna z Jeleniej Góry, gdzie 17 dnia miesiąca nad ranem zanotowano zaledwie 3.5°C. 

Jeśli chodzi o opady, to te były dosyć zróżnicowane. Najwięcej deszczu spadło na południu i wschodzie, natomiast najmniej na zachodzie kraju. Do najbardziej deszczowych miejsc zaliczymy Zakopane, gdzie przez cały miesiąc spadło 199.1 mm wody/m2, natomiast najbardziej sucho  było w Zielonej Górze, gdzie napadało zaledwie ok. 15 mm/m2. Mapka poniżej prezentuje sumy opadów za cały lipiec na głównych stacjach IMiGW. Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze usłonecznieniu, które najniższe było w Suwałkach, gdzie wyniosło ok. 206 godzin. Najbardziej słoneczna była z kolei Łeba, gdzie słońce świeciło przez 306 godzin.

Opisywaną sytuację przedstawia mapka poniżej.


Źródło danych i map: cmm.imigw.pl

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.

 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga — kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze