W ostatnich dniach do Polski zaczęła wkraczać śnieżna i chłodna zima. Zrobiła to zgodnie z kalendarzem, ponieważ druga połowa listopada to właśnie czas, gdy powinny pojawić się jej pierwsze podrygi.
W nadchodzących dniach również możemy liczyć na trochę zimowej aury, zarówno ze śniegiem, jak i mrozem. Jednak pod koniec tygodnia, gdy w pobliżu Polski zaczną wędrować wilgotne niże, sytuacja pogodowa w naszym kraju może stać się wyjątkowo ciekawa. Zapraszamy na szczegóły.
Poniedziałek, 27 listopada
Jutro zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północy, wschodzie i południu momentami możliwe są przelotne opady śniegu, a nad morzem oraz na krańcach południowo-zachodnich również deszczu ze śniegiem. Padać ma jednak wyraźnie słabiej niż w poprzednich dniach.
Będzie zimno: zapowiadamy od -4/-2℃ na północnym wschodzie i Pogórzu, -1/0℃ w głębi kraju do ok. 2℃ na Wybrzeżu oraz na południowym zachodzie.
Wiatr umiarkowany, na Roztoczu porywisty, zmienny, z dominacją kierunków zachodnich, a w drugiej części dnia południowo-wschodnich.
Wtorek, 28 listopada
We wtorek na południu, częściowo wschodzie i w centrum będzie pochmurno z opadami, które niekiedy mogą okazać się obfite. Dominować ma śnieg, ale na krańcach południowo-wschodnich przejściowo możliwy również deszcz ze śniegiem i deszcz, w tym marznący. Przyrost pokrywy śnieżnej w pasie od Śląska i Małopolski po Roztocze do 5-10 cm. Na pozostałym obszarze kraju również nie zabraknie chmur, choć niekiedy nie można wykluczyć przebłysków słońca. Przelotny śnieg spadnie w pasie nadmorskim.
Temperatura maksymalna wyniesie od -3℃ na Kaszubach, -2/0℃ na przeważającym obszarze kraju do 1-2℃ na południu Górnego Śląska i Podkarpacia, na Podhalu, wschodzie Małopolski oraz na Nizinie Szczecińskiej i bałtyckich plażach.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie, momentami porywiście, z reguły ze wschodu i północnego wschodu, w Karpatach też z kierunków południowych, zaś nad morzem z północnych.
Środa, 29 listopada
W środę zachmurzenie umiarkowane, czasami duże. Okresami na wschodzie, zachodzie i północy wystąpią przelotne opady śniegu, ale nie powinny być one mocne.
Po mroźnym poranku, ze spadkami temperatury poniżej -5℃, w dzień również będzie trudno o dodatnie wartości. Przewidujemy bowiem od -5℃ na Podhalu, -4/-1℃ na przeważającym obszarze kraju do 0℃ na zachodzie oraz Wybrzeżu.
Wiatr powieje umiarkowanie, na wschodzie porywiście, z kierunków zachodnich, na zachodzie z tendencją do skręcania na południowe.
Czwartek, 30 listopada
W czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Jeżeli gdzieś wystąpią opady śniegu, to będą słabe i punktowe. Mamy na nie szanse zwłaszcza na północy, a pod koniec dnia być może także wzdłuż południowej granicy.
Nadal zimno: rano punktowo na północy i w kotlinach nie wykluczamy nawet ok. -10℃. Tymczasem w pełni dnia na termometrach zobaczymy wyrównane wartości w granicach -2/+1℃, lokalnie w Małopolsce 2℃.
Wiatr umiarkowany, w Karpatach silniejszy, zachodni i południowy.
Koniec tygodnia, 1-3 grudnia
Pod koniec tygodnia aura stanie się wyjątkowo dynamiczna i na razie jest trudna do przewidzenia. Wszystko przez niże, które z zachodu oraz południa zaczną podchodzić do Polski. Choć większość modeli sugeruje, że tor ich przejścia umożliwi napływ do nas cieplejszego powietrza i przejściową odwilż (w weekend znów miałoby się ochłodzić), na południu nawet do ok. 5℃, pojawiają się też wiązki, według których niże przejdą przez południową Polskę albo nawet na południe od nas, a wówczas utrzymałaby się niska temperatura, a duża odwilż by nam nie zagroziła.
Niezależnie od trasy niżów, czekają nas prawdopodobnie liczne i momentami dość intensywne opady, zarówno deszczu, marznącego deszczu, jak i śniegu. Może także powiać silniejszy wiatr. Nie można wykluczyć, patrząc na obecny bałagan w modelach, że dopiero w okolicach środy dowiemy się, jaka rzeczywiście pogoda czeka nas w tym okresie.