Profesor Einarsson twierdzi, że zachowanie wulkanu jest w tej chwili trudne do przewidzenia i wybuch może nastąpić praktycznie w każdym momencie. Głównie z tego powodu odradza stanowczo jakiekolwiek wspinaczki na masywie krateru wulkanu Hekla.
Jako dowód nieprzewidywalności Einarsson podaje poprzednią erupcję, które miała miejsce w 2000 roku. Wtedy od trzęsienia ziemi do wybuchowej aktywności wulkanicznej doszło po 79 minutach, a praktyka wskazuje, że wcześniej było to jeszcze prędzej. Na dodatek uczeni twierdzą, że w komorze magmowej może być jej teraz znacznie więcej.
Wiadomo o przynajmniej 20 erupcjach tego wulkanu w ciągu ostatnich 1000 lat. Największa z nowożytnych erupcji miała miejsce w 1947 roku i została sklasyfikowana jako VEI 4. Wspomniana erupcja z 2000 roku miała miejsce między 26 lutego a 8 marca i sklasyfikowano ją jako VEI 3.
Obecna aktywność sejsmiczna w obrębie wulkanu Hekla, raportowana przez Icelandic Meteorological Office nie daje powodów do niepokoju. Jednak sytuacja może się szybko zmienić. Wulkanolodzy wypatrują aktywności tego wulkanu już od 2006 roku. Mają powody do takich oczekiwań, ponieważ cały czas rejestruje się powolną inflację terenu.