poniedziałek, 14 kwietnia 2014

NAUKOWCY Z IPCC WZYWAJĄ DO DZIAŁANIA WOBEC GLOBALNEGO OCIEPLENIA

Źródło: dreamstime.com
W najnowszym raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) dowiedzieć się możemy, że mimo podjętych wysiłków, mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, świat i tak zmierza w bardzo niebezpiecznym kierunku. Naukowcy wzywają nawet do podjęcia natychmiastowych działań.
Panel IPCC stwierdza, że tylko wielka instytucjonalna i technologiczna zmiana pozwoli utrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza. Przekroczenie tego progu może mieć niebezpieczny wpływ na środowisko w którym żyjemy. Ustabilizowanie stężenia gazów cieplarnianych będzie wymagało nawet kilkakrotnie większego korzystania z energii odnawialnej i jądrowej, przy jednoczesnym zastosowaniu technologii magazynowania gazów cieplarnianych.
Współprzewodniczący grupy która opracowała raport, Ottmar Edenhofer powiedział, że emisje tych gazów wzrosły pomimo niedawnego kryzysu gospodarczego i ogromnych wysiłków niektórych krajów na rzecz ich ograniczania. Dodał, że wzrost gospodarczy i wzrost liczby ludności wyprzedził poprawę efektywności energetycznej a w wielu częściach świata gospodarka znów opiera się na węglu.
Autorzy raportu zaznaczają, że trzeba natychmiast podjąć odpowiednie kroki, jednak aby pozostać neutralnym politycznie, nie wymieniono żadnych konkretnych zaleceń co do energii i polityki, która powinna być stosowana przez poszczególne kraje. Ottmar Edenhofer stwierdził tylko, że we wszystkich sektorach światowych gospodarek potrzebne są znaczne inwestycje w ekologiczne źródła energii, a w niektórych krajach również w energetykę jądrową.
Naukowcy z IPCC stwierdzili, że w przypadku gdyby ludzkość funkcjonowała dziś tak jakby globalne ocieplenie nie istniało, to pod koniec obecnego wieku, koncentracja gazów cieplarnianych podwoiłaby się. Oznacza to wzrost globalnej temperatury do poziomu 4-5 stopni Celsjusza, w porównaniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej, co będzie mieć dramatyczne konsekwencje dla ludzi i systemów naturalnych.


Źródło: Nature.com

Źródło: http://zmianynaziemi.pl

Komentarze