Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie stwierdzili, że pustynie są w stanie wchłonąć znaczną ilość dwutlenku węgla. Dzięki ich opracowaniu być może uda się zrozumieć, jaką rolę odgrywają suche ekosystemy (pustynie i półpustynie) w bilansie węglowym planety.
Pustynie i półpustynie zajmują znaczące miejsce w ekosystemie Ziemi. Podczas badań uczeni odkrywali kolejne warstwy ziemi na pustyni Mojave znajdującej się w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Eksperci odkryli w tym miejscu znaczne nasycenie węgla w glebie. Naukowcy uważają, że ma on charakter węgla atmosferycznego, czyli CO2.
Ustalenie to otwiera zupełnie nieoczekiwaną rolę pustyni w bilansie węglowym na Ziemi. Obecnie aż 11 procent powierzchni naszej planety jest zajęte przez pustynie. Największa z nich to Sahara znajdująca się w Afryce.
Autorzy badania uważają, że pustynie mogą przyjmować dużą część obciążenia ze względu na nadmierny udział dwutlenku węgla w ekosystemie. Ma to też pozytywny wpływ na bilans cieplny Ziemi. Eksperci zwracają uwagę, że wkład pustyń w wiązanie dwutlenku węgla jest obecnie trudny do ustalenia, bo zależy od takich czynników jak zmienność opadów i temperatury.
Badanie zostało sfinansowane przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych i National Science Foundation. Prace opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change List.
Źródło: http://zmianynaziemi.pl
Źródło: http://zmianynaziemi.pl