piątek, 2 maja 2014

NOCNE NIEBO W MAJU

W maju warto spojrzeć w niebo. Będzie można bowiem zaobserwować Merkurego, Marsa, Saturna oraz Plutona, a planetoida Westa stanie się widoczna niemal gołym okiem.
Merkury
W maju dzień jest coraz dłuższy i przybywa go łącznie ponad godzinę. 1 maja w Warszawie nasza dzienna gwiazda wzeszła o 5.06, a zajdzie o 20.02, a 31 maja wzejdzie o 4.21, natomiast zajdzie o 20.47. W tym miesiącu Słońce wstępuje w znak Bliźniąt.
Możliwe obserwacje Merkurego, Wenus i Marsa
Około 21 maja wystąpią dobre warunki do wieczornych obserwacji Merkurego. „Godzinę po zachodzie Słońca (ok. 21.30) planetę znajdziemy niespełna 8 stopni nad północno-zachodnim horyzontem. Jej jasność wyniesie wtedy 0,1 magnitudo” – poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Z kolei Wenus będzie można dojrzeć nad ranem – warunki do jej obserwacji nie są jednak łatwe. Godzinę przed wschodem Słońca widać ją zaledwie 2-3 stopnie nad wschodnim horyzontem.
„Pierwsza połowa majowej nocy to dobry czas do podziwiania Marsa przebywającego w konstelacji Panny. Planeta wciąż jest jasna, bo jej blask w maju zmniejsza się od -1,2 do -0,5 magnitudo” – dodaje astronom.
Jowisz coraz mniej widoczny, Saturn w opozycji
Kończy się sezon na obserwacje Jowisza. Największą planetę Układu Słonecznego widać już tylko wczesnym wieczorem, nisko nad północno-zachodnim horyzontem w dość bliskim towarzystwie Kastora i Polluksa – dwóch najjaśniejszych gwiazd konstelacji Bliźniąt.
Natomiast Saturn właśnie w tym miesiącu znajdzie się w opozycji, więc warunki do jego obserwacji są bardzo dobre. Planetę widać całą noc w konstelacji Wagi, a jej blask sięga 0,1 magnitudo, a więc jasności porównywalnej z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie. „Do obserwacji warto użyć lunety lub teleskopu. Już przy powiększeniu 20-30 razy dojrzymy piękne pierścienie Saturna i jego najjaśniejsze księżyce” – zapewnia dr Arkadiusz Olech.
Na niebie „zabłyśnie” Pluton
Uran i Neptun wschodzą nad ranem i ich obserwacje w maju są bardzo trudne. W drugiej części nocy możemy za to obserwować Plutona. Jest on widoczny w gwiazdozbiorze Strzelca.
„Aby go jednak dojrzeć potrzebujemy teleskopu o średnicy zwierciadła na poziomie przynajmniej 25-30 cm. Kolejna planeta karłowata czyli Ceres ma jasność około 7,5 magnitudo i dojrzymy ją bez problemów przez lornetkę. W maju świeci ona na tle gwiazd z konstelacji Panny” – tłumaczy astronom.
W tym samym rejonie nieba znajduje się planetoida Westa. Jej blask wynosi 6,5 magnitudo, a więc jest ona na granicy widoczności gołym okiem.
Nadal aktywne będą Akwarydy
Do 28 maja aktywny będzie rój Eta Akwarydów, związany z kometą Halley’a. Maksimum aktywności wypada w ok. 5-6 maja. Jednak w naszych szerokościach geograficznych obserwacje Eta Akwarydów są bardzo trudne. Aby oglądać je w pełnej krasie trzeba wybrać się w okolice leżące bliżej równika.
Kolejność faz Księżyca w maju jest następująca: pierwsza kwadra – 7 maja o godz. 5.15, pełnia – 14 maja o godz. 21.16, ostatnia kwadra – 21 maja o godz. 14.59 i nów – 28 maja o godz. 20.40. Najbliżej Ziemi Srebrny Glob znajdzie się 18 maja o godz. 12.21, a najdalej 6 maja o godz. 12.21.

ŹRÓDŁO:LOSY ZIEMI.PL

Komentarze