sobota, 17 maja 2014

POLSKA: POZIOM WISŁY BĘDZIE ZNACZNIE WYŻSZY NIŻ PRZEWIDYWANO,TWORZY SIĘ FALA WEZBRANIOWA

Lokalne podtopienia odnotowano w województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na 37 wodowskazach, głównie na Wiśle. Bez prądu jest ok. 44 tys. odbiorców, przede wszystkim w Małopolsce. Strefa opadów przesuwa się teraz na zachód Polski. Wieczorem ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe w trzech gminach woj. lubelskiego, gdzie fala wezbraniowa ma przejść w niedzielę i poniedziałek.
Polska - Pogotowie powodziowe w Krakowie
Polska – Pogotowie powodziowe w Krakowie
Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w piątek na terenie gmin Józefów nad Wisłą, Łaziska i Wilków w woj. lubelskim. Według prognoz Wisła na Lubelszczyźnie będzie szybko przybierać, w poniedziałek stan alarmowy może być przekroczony o blisko dwa metry.
„Otrzymaliśmy prognozy, że poziom wody w Wiśle będzie znacznie wyższy niż to przewidywano wcześniej” – powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu kryzysowego wojewoda lubelski Wojciech Wilk.
Woda ma sięgnąć 745 cm
Według prognoz IMGW, na wodowskazie w Annopolu, na południu regionu, najwyższy poziom wody ma być w niedzielę w nocy lub w poniedziałek i może sięgnąć 745 cm; stan alarmowy wynosi tam 550 cm. W Puławach woda może podnieść się do 640 cm, przy stanie alarmowym 450 cm.
W czasie powodzi w 2010 r., kiedy to Wisła w kilku miejscach przerwała wały na Lubelszczyźnie, najwyższy poziom wody w Annopolu wynosił 782 cm – przypomniał Wilk. „Teraz ten poziom ma być niższy, ale musimy bardzo poważnie brać pod uwagę to, co się dzieje” – powiedział wojewoda.
W piątek Wisła w Lubelskiem płynęła poniżej stanów ostrzegawczych. Szybki wzrost poziomu wody może nastąpić od soboty.
Niedokończone prace
Wszystkie służby w województwie postawione zostały w stan pełnej gotowości – zapewnił Wilk. Największe zagrożenie występuje w gminie Łaziska, trwa tam umacnianie wałów w Braciejowicach, gdzie na odcinku kilkuset metrów niedokończone zostały prace modernizacyjne, a także w miejscach, gdzie woda przedarła się podczas powodzi w 2010 r. Pracuje tam specjalistyczna firma, są też strażacy. Strażacki sztab dowodzenia ulokowany został w Karczmiskach.
„Jeżeli sytuacja by się pogorszyła, to mamy do dyspozycji wojsko” – dodał wojewoda.
Rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek zapewnił, że służby hydrometeorologiczne i służby kryzysowe wojewodów stale monitorują sytuację na terenach zagrożonych podtopieniami. Jak dodał, w piątek po południu intensywne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia w województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim.
Stan wody w rzekach 16.05 (źródło IMGW)Stan wody w rzekach 16.05 (źródło IMGW)
Uszkodzone linie energetyczne
Na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Górnym Śląsku silny wiatr uszkodził  linie energetyczne. Po południu bez prądu było ok. 44 tys. odbiorców, z czego 38 tys. w Małopolsce.
Spółka Gaz-System podała, że we wsi Gaj koło Krakowa „uaktywniło się osuwisko” w pobliżu gazociągu Łukanowice-Skawina, niedaleko zakopianki.
- Gazociąg jest zabezpieczony poprzez system odwodnienia, służby na bieżąco monitorują jego stan – zapewnił Koziołek.

Fala wezbraniowa
Na górnej Wiśle tworzy się fala wezbraniowa, która od soboty będzie się przemieszczała w dół rzeki.
- Wystąpią też duże wzrosty stanu wody, powyżej stanów ostrzegawczych, a następnie alarmowych – podało MAC.
Stany alarmowe zostały przekroczone na 37 wodowskazach w Małopolsce i na Podkarpaciu i Śląsku, z czego na 32 wodowskazach na Górnej Wiśle, trzech na Sanie i trzech na Odrze. Z kolei stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 61 wodowskazach w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i opolskim. Najwięcej na Górnej Wiśle – 42, na Sanie – 15 oraz na górnej i środkowej Odrze – cztery.
Polska - Powódź 2014
Alarmy powodziowe
Alarmy powodziowe do tej pory ogłoszono czterech powiatach i siedmiu gminach w Małopolsce, ośmiu gminach na Podkarpaciu i jednym powiecie i czterech gminach na Śląsku. W województwie małopolskim są to: gminy Szczawnica, Krościenko, Bobowa, Łapanów, Bicz, Gnojnik i Skawina oraz powiaty myślenicki, nowosądecki, suski i tarnowski. Gminy na Podkarpaciu to: Dukla, Chorkówka, Miejsce Piastowe, Jedlicze, Zagórz, Komańcza oraz miasto i gmina Ustrzyki Dolne. Na Śląsku alarmy ogłoszono w gminie Brenna, Skoczów, Ustroń i Wisła oraz powiecie żywieckim.
Z kolei pogotowia przeciwpowodziowe ogłoszono w pięciu powiatach i ośmiu gminach w Małopolsce, dwóch powiatach i jednej gminie na Podkarpaciu oraz dwóch powiatach na Śląsku, a wieczorem także w trzech gminach woj. lubelskiego.
Podtopienia budynków
Jak podało MAC, w Małopolsce na głównych rzekach nie odnotowano uszkodzeń i przesiąkania wałów. Są natomiast liczne podtopienia budynków, dróg i pól uprawnych. Osuwiska występują szczególnie w powiecie nowosądeckim. Największe straty odnotowano w powiatach: nowosądeckim, limanowskim, nowotarskim, suskim, tarnowskim i tatrzańskim.
Na Podkarpaciu występują lokalne utrudnienia w powiecie bieszczadzkim, w miejscowościach Ustrzyki Dolne, Krościenko i Olszanica.
- Aktualnie sytuacja stabilizuje się. Trwają prace związane z zabezpieczeniem budynków oraz wypompowywanie wody z piwnic – podał Koziołek.
Utrudnienia na Śląsku
Natomiast na Śląsku zawalił się betonowy most w miejscowości Rybarzowice koło Bielska-Białej. W związku z lokalnymi utrudnieniami zamknięto dla ruchu most na Wiśle w Skoczowie. Nieprzejezdne są szlaki kolejowe Wisła Uzdrowisko–Wisła Głębce i Goleszów–Ustroń. Odnotowano też lokalne podtopienia posesji.

ŹRÓDŁO:LOSYZIEMI.PL

Komentarze