wtorek, 27 stycznia 2015

DWA WULKANY ZNAJDUJĄCE SIĘ NA KAMCZATCE ZAGRAŻAJĄ RUCHOWI LOTNICZEMU

Rosyjscy wulkanolodzy prowadzący stałe obserwacje znajdujących się na Kamczatce wulkanów, ogłosili podniesienie poziomu zagrożenia ruchu lotniczego ze względu na erupcje dwóch wulkanów - Żupanowskiego i Kluczewskiej Sopki. Obecny poziom zagrożenia klasyfikowany jest na pomarańczowy.
Wulkan Kluczewski, który jest również nazywany Kluczewską Sopką, to najwyższy czynny wulkan na Kamczatce i zarazem w całej Eurazji. Jest to też jeden z najbardziej aktywnych żywiołów tego typu na świecie. Obecnie emitowany przez niego pióropusz pyłu i gazów sięga już 5,5 km ponad poziom morza. Rozciąga się on już na 96km i zmierza on w kierunku południowo-wschodnim, czyli w kierunku Zatoki Kamczackiej.
Chmura pyłu, którą wyemitował wulkan Żupanowski wznosi się już do wysokości 3 km nad poziomem morza i kieruje się obecnie 40 km w stronę Zatoki Awaczyńskiej. Tak jak Kluczewski tak i ten wulkan ma obecnie przypisany pomarańczowy poziom zagrożenia dla lotnictwa.
Żupanowski znajduje się około 70 km na północny wschód od Pietropawłowska Kamczackiego. Jego wysokość wynosi 2958 metrów nad poziomem morza. Sam wulkan powstał około 50 tysięcy lat temu. Wszystkie znane dotychczas jego erupcje, jak wynika ze śladów, były stosunkowo słabe i bez katastrof. Po długim uśpieniu, wulkan ten stał się bardziej aktywny w październiku 2013 roku.
Aktywność wulkaniczna Kamczatki wynika z usytuowania półwyspu na styku trzech płyt litosferycznych. Wulkany napędzane są magmą kotłująca się pod ziemią. Siły tektoniczne spowodowały powstanie dwóch równoległych pasm górskich, które rozciągają się w poprzek półwyspu z północy na południe.

Komentarze