poniedziałek, 26 stycznia 2015
KOLEJNE OPADY
Dzisiaj mieliśmy odpoczynek od opadów; te w większości Polski całkowicie odpuściły. Niestety na przeważającym obszarze RP nie pojawiło się Słońce, więc pogoda dalej była dość depresyjna.
Jeśli chodzi o temperaturę, to nie uległa ona większym zmianom. Na wschodzie oscylowała w okolicach -2/1 stopnia, z kolei na zachodzie utrzymała się odwilż - w Legnicy zmierzono 4 stopnie powyżej zera.
Pora teraz sprawdzić, co ciekawego przyniesie nam aura we wtorek.
SYTUACJA BARYCZNA
Pogoda w Europie nie zachwyca. Większość naszego kontynentu pozostaje pod wpływem układów niskiego ciśnienia i frontów atmosferycznych, niosących chmury i liczne opady. Najwięcej mamy ich nad Skandynawią, Europą Środkową i w okolicach Grecji.
Wyże kształtują aurę jedynie miejscami w Rosji i na Ukrainie, a także we Francji i Półwyspie Iberyjskim, ale zamiast bezchmurnego nieba dominuje umiarkowane i duże zachmurzenie, które miejscami niesie niewielkie opady. Słoneczny wyjątek stanowi jedynie Portugalia, centralna i południowa Hiszpania.
FRONT Z OPADAMI
Jutro w pierwszej części dnia pogodnie na wschodzie. Na pozostałym obszarze RP pochmurno, z przesuwającymi się powoli na wschód opadami śniegu i śniegu z deszczem o natężeniu umiarkowanym.
Po południu front zacznie odpuszczać na zachodzie, gdzie niebo się nieco przejaśni, z kolei na wschodzie odwrotnie - z każdą chwilą coraz więcej chmur, ale jeszcze sucho
W głębi kraju zachmurzenie całkowite, z niewielkimi opadami śniegu i śniegu z deszczem. Padać ma jednak coraz słabiej.
Do 20 front nie zdoła dotrzeć tylko nad Podkarpacie i południową część Lubelszczyzny.
DOŚĆ CIEPŁO
Na siarczysty mróz nie mamy jutro szans.
Przeważnie prognozujemy od -1 stopnia na Warmii i Podhalu, 0 na Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej, Suwalszczyźnie, zachodzie województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego, 1-2 w głębi kraju do 3-4 kresek na południowym-wschodzie, zachodzie i Wybrzeżu.
Wiatr wiać ma słabo i umiarkowanie.
NOC Z DROBNYM ŚNIEGIEM
W nocy dominować ma cały czas pochmurna pogoda, z niewielkimi przejaśnieniami.
Od czasu do czasu w każdym regionie poprószy niewielki śnieg; najrzadziej na południowym-wschodzie i zachodzie, a najczęściej w województwach północno-wschodnich, gdzie w ciągu 12 godzin przybędzie do 2-4 centymetrów świeżego śniegu. Oznacza to, iż łączna pokrywa śnieżna przekroczyć może tam punktowo 20 cm.
Nad ranem bez wielkiego mrozu. Prognozujemy od -5/-3 stopni w miejscowościach podgórskich, -2/0 na południu, zachodzie i północnym-wschodzie, +1 w centrum do 2 st. C. nad samym morzem.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie.
PROGNOZA POGODY NA ŚRODĘ I CZWARTEK
W środę na termometrach zobaczymy bardzo podobne wartości do tych wtorkowych: od 0-1 stopnia w pasie od Górnego Śląska i zachodniej Małopolski, przez Ziemię Łódzką po Warmię i Suwalszczyznę, 2-3 w głębi kraju do 4 kresek ciepła na krańcach zachodnich.
Do południa przeważać mają chmury, niosące okresami lekki śnieg. Z kolei po 12 opady zaczną szybko zanikać i zwłaszcza na południu pokaże się Słońce.
Wiatr umiarkowany.
W czwartek przed południem bez opadów, z przejaśnieniami na wschodzie i zachodzie. Poza tym tylko chmury, z opadami śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym.
Po południu rozpogodzi się na zachód od linii Wrocław-Ustka. Nie zapowiadamy tam także opadów. W głębi kraju w dalszym ciągu sporo chmur, z niewielkim śniegiem. Przez cały dzień napada go od 1 do 3 centymetrów.
Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 0 stopni od Podlasia po Opolszczyznę, Górny Śląsk, zachodnią Małopolskę i Bieszczady, 1-2 w centrum, na Pojezierzu Pomorskim i południowym-wschodzie do 5 st. C. w rejonie Legnicy.
Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 40-60 km/h, potęgujący odczucie zimna przez nasze organizmy.
ZAKAZ KOPIOWANIA I ROZPOWSZECHNIANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY JEST ZABRONIONE
Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez pisemnej zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej Dz. U. 94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 Nr 43 poz. 1702-