To już oficjalne, że anomalia termiczna Pacyfiku zwana El Nino rozpoczęła się. Naukowcy twierdzą, że na skutek tego ziemski klimat ociepli się w 2015 roku, który może się stać z tego powodu rekordowy pod względem temperatury.
El Nino to jeden z najsilniejszych czynników wpływających na zmiany klimatu na Ziemi. Mimo, że całe zjawisko zachodzi na Pacyfiku, to jego oddziaływanie jest globalne. Najbardziej narażona na oddziaływanie El Nino jest Ameryka Południowa. Jednak warunki pogodowe mogą się zmieniać praktycznie na całym świecie włączając w to Europę.
Zazwyczaj zjawisko to występuje dwa do trzech razy w ciągu każdej dekady. Anomalia temperaturowa na Pacyfiku może trwać kilka miesięcy, a o El Nino mówimy wtedy, gdy podwyższona temperatura trwa przez trzy miesiące z rzędu.
W okresie oddziaływania El Nino można się spodziewać potężnych ulew, fal upałów, tornad i innych ekstremalnych zjawisk atmosferycznych. Ludność cywilna w krajach takich jak Peru, Chile czy Argentyna, musi się odpowiednio przygotować na nadchodzące wyzwania. My wszyscy powinniśmy się liczyć z tym, że wzorce pogodowe na świecie zostaną poważnie zaburzone i może to skutkować ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi na całej kuli ziemskiej.