Międzynarodowy zespół biologów odkrył nowy rodzaj polipów fluorescencyjnych żyjących w muszli skorupiaków. Udało się to dzięki badaniu bioróżnorodności raf koralowych w okolicy należącej do Arabii Saudyjskiej, wyspy Farasan na Morzu Czerwonym.
Biolodzy zdołali wypatrzeć nieznaną formę życia morskiego dzięki temu, że prowadzili obserwacje w szczególnym widmie ultrafioletowym. Nowy gatunek z Morza Czerwonego jest podobny do pełzających kolonii ślimaków Nassarius margaritifer, przyozdobiony zielonymi światłami na girlandach. Te stworzenia zwykle zakopują się w piasku w ciągu dnia, a w nocy przemieszczają się po dnie polując na inne bezkręgowce.
Nowe stworzenia odkryto w płytki wodach blisko brzegu. Pozostawały tak długo nieodkryte, ponieważ nikt ich wcześniej nie szukał. Bogactwo gatunków żyjących w wodach Morza Czerwonego jest niebywałe. Niektórzy twierdzą, że żyje tam rafa koralowa o większym stopniu ubogacenia, niż słynna Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii. Każdy, kto miał okazję nurkować w tym morzu wie, że jest to pod tym względem akwen zupełnie unikatowy.
Z pewnością czeka tam na odkrycie jeszcze tysiące nieskatalogowanych gatunków ryb, skorupiaków czy ukwiałów. Odkrycie nowego gatunku jest sygnałem, że należy poszukiwać następnych, bo na Ziemi zawsze jest coś do odkrywania.
Źródło: zmianynaziemi.pl/gazeta.ru/science