czwartek, 19 lipca 2018

OSTATNIE 2 DNI PRZYNIOSŁY NIE TYLKO SPORO OPADÓW, ALE TAKŻE DUŻĄ ILOŚĆ WYŁADOWAŃ ATMOSFERYCZNYCH. GDZIE ZAGRZMI W KOLEJNYCH DNIACH?

blitzortung.org
Ostatnie dni w Polsce przyniosły nie tylko bardzo duże sumy opadów ale także bardzo dużą liczbę burz, które miejscami miały gwałtowniejszy przebieg.

We wtorek (17.07) grzmiało przede wszystkim na zachodzie i północy Polski. Były to komórki słabo zorganizowane. Lecz około godziny 17:00/18:00 nad wschodnie Podlasie wkroczyła bardziej rozbudowana strefa burzowa przemieszczająca się w kierunku zachodnim. Do północy burze dotarły nad Pomorze Gdańskie, Kujawy i Mazowsze, a następnie zanikły. Pojedyncze komórki pojawiały się jeszcze do rana na Pomorzu Gdańskim. Większe straty spowodowały w nadleśnictwach w okolicach Ostródy i Olsztyna, gdzie zostały połamane drzewa na kilkunastu hektarach.

W środę (18.07) największa strefa burzowa rozwinęła się przede wszystkim od Pomorza Gdańskiego przez centrum aż po wschodnią i południowo-wschodnią Polskę. Wyładowania atmosferyczne mieszkańcom powyższych obszarów Polski towarzyszyły całe popołudnie i wieczór. Miejscami spadło kilkanaście litrów na m2 w bardzo krótkim odstępie czasu. W Kozienicach w woj. mazowieckim w ciągu jednej godziny spadło ponad 20 mm.

Dzisiaj (19.07) strefa burzowa od samego rana ograniczyła się przede wszystkim do woj. kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubelskiego, w innych częściach Polski grzmiało bardzo lokalnie. W Zamościu w przeciągu 3h spadło ponad 20 l na m2.

Jutro (20.07) konwekcja rozwinie się przede wszystkim we wschodnich i północno-wschodnich regionach kraju. Pierwsze burze zaczną pojawiać się około południa. Ale najwięcej zjawisk odnotujemy przede wszystkim na Warmii, Mazurach, Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i częściowo w świętokrzyskim. Ze względu na słaby przepływ powietrza w górnych i dolnych warstwach atmosfery komórki burzowe będą występować raczej pojedynczo i nie powinny się łączyć w większe struktury. Jedynie wysokie wartości CAPE na poziomie 500-1000 J/kg podwyższą prawdopodobieństwa pojawienia się wyładowań atmosferycznych. Burzom mogą towarzyszyć silniejsze porywy wiatru do 75 km/h, opady gradu o średnicy do 2 cm, a także intensywne opady deszczu rzędu 15/25 mm , a w skrajnych przypadkach 25/35 mm przez wysokie wartości wodności atmosfery. Komórki burzowe zaczną bardzo szybko zanikać wieczorem.

W sobotę (21.07) punktowe burze jeśli się pojawią to tylko na Suwalszczyźnie, wschodzie Lubelszczyzny i w Bieszczadach, natomiast w niedzielę (22.07) popołudniu zagrzmi na północy, północnym-wschodzie i w górach.

 ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze