poniedziałek, 11 marca 2019

ZA NAMI POTĘŻNE WICHURY; CZAS NA ICH PODSUMOWANIE

Bardzo dynamiczna pogoda, jaka od początku marca panuje w naszym kraju swoje apogeum osiągnęła w miniony weekend. Nad wieloma obszarami kraju przetoczyły się bowiem potężne wichury, jedne z najsilniejszych w ostatnich latach. Prędkość wiatru w wielu regionach znacznie przekraczała 100 km/h, dochodząc do nawet 130 km/h, o czym informowaliśmy w poprzednich wpisach. W tym artykule zajmiemy się podsumowaniem skutków wyrządzonych przez bardzo silny wiatr, jaki szalał w dniach 8-11 marca. Warto wspomnieć, że w tych dniach przez obszar Polski przeszły dwie bardzo silne wichury. Pierwsza z nich miała miejsce w nocy z soboty/niedzielę (9/10.03), natomiast druga, która okazała się znacznie silniejsza przetoczyła się przez kraj następnej nocy, z niedzieli/poniedziałek (10/11.03). Bilans dwóch silnych wichur jest dosyć poważny, ale najważniejszą informacją jest to, że nikt nie zginął, natomiast 15 osób zostało rannych, wśród nich czterech strażaków. 
Interwencje straży
Od piątku do tej pory strażacy musieli interweniować ponad 11 tysięcy razy. Największą liczbę wyjazdów strażacy zanotowali w województwie: opolskim śląskim, małopolskim i podkarpackim, gdzie łącznie wyjeżdżali ponad 6000 razy. Najwięcej pracy strażacy mieli po wichurze, jaka przeszła w nocy z niedzieli/poniedziałek. Interwencje dotyczyły też Dolnego Śląska, województwa wielkopolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego. Po pierwszej fali wichur wyjeżdżali z pomocą również na Pomorzu, Mazowszu i na Lubelszczyźnie.
Braki w dostawach prądu
W tej chwili prądu nie ma u ok 85 tysięcy odbiorców w Polsce, głównie na południu, jednak w szczytowym momencie brak energii elektrycznej wystąpił u ponad 400 tysięcy odbiorców. Najwięcej było ich w województwach południowych.
Inne zniszczenia
Poza wyżej wymienionymi szkodami, pojawiły się też dosyć poważne zdarzenia w postaci pozrywanych dachów i zniszczonych budynków. Łącznie do tej pory potwierdzono ok 1800 takich przypadków. Poza tym uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo setki samochodów, na które spadały gałęzie lub całe drzewa. Wiatr powalił również tysiące drzew, a jak informują Lasy Państwowe, najwięcej szkód w drzewostanie odnotowano w obrębie Katowic. W wyniku powalonych na drogi drzew, wiele z nich było nieprzejezdnych do czasu aż służby uporały się z utrudnieniami, podobnie sytuacja wyglądała na kolei, przez co wiele pociągów notowało opóźnienia.
Jakie są prognozy?
Według prognoz, nadal pozostaniemy pod wpływem aktywnych układów niżowych, przez co całkowicie nie pozbędziemy się wiatru, jednak w następnych dniach nie powinien on przekraczać bezpiecznej bariery 70 km/h. Istnieje jednak niepewność co do końcówki tygodnia, gdyż część modeli zakłada możliwość przejścia nad krajem kolejnej silniejszej wichury. Jest jednak zbyt wcześnie, by powiedzieć czy do niej dojdzie, a jeśli tak, to w których regionach. Gdyby jednak miał sprawdzić się groźniejszy scenariusz, to natychmiast Was o tym poinformujemy.
ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Komentarze