piątek, 1 listopada 2019

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH NA PRZESTRZENI OSTATNICH LAT

Tegoroczny dzień Wszystkich Świętych zapisał się w Polsce z umiarkowanymi temperaturami rzędu ok. 5/10ºC. Poranek w wielu miejscach przyniósł jednak dość solidny mróz sięgający w Jeleniej Górze nawet -8.7ºC Był to jeden z najzimniejszych 1 listopada od wielu lat. Czy jednak wartości odnotowane w trakcie tegorocznego 1 listopada są jednymi z najniższych, jakie kiedykolwiek zmierzono dla tego dnia? Czy też może zdarzyło się kiedyś, że dzień Wszystkich Świętych był jeszcze zimniejszy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w niniejszym artykule, zapraszamy na szczegóły.
W ostatnich latach coraz  rzadziej zdarza się, że 1 listopada przynosi tak niskie temperatury jak w tym roku, ponieważ w przeciągu ostatnich lat dzień ten zapisywał się z reguły jako ciepły, co już powoli stało się tradycją. Prześledźmy zatem, co działo się tego dnia w przeszłości. Jeżeli weźmiemy pod uwagę okres od 2000 roku, to bardzo ciepło we Wszystkich Świętych było w tym właśnie roku, kiedy to w Przemyślu odnotowano 20,9ºC. Rok później dzień ten również zapisał się jako wyjątkowo ciepły, gdyż temperatury miejscami ocierały się o 20⁰C. Niezwykłe ciepło zapanowało tego dnia również w 2008 roku. W obecnym stuleciu 1 listopada w zdecydowanej większości zapisywał się jako ciepły bądź bardzo ciepły. Najchłodniej było w 2009 roku, kiedy w większości kraju termometry pokazywały w okolicach 5ºC. Natomiast zdecydowanie najcieplejszy dzień Wszystkich Świętych po roku 2000 miał miejsce rok temu, kiedy w Tarnowie zmierzono 21.7ºC. Czy jednak wcześniej, jeszcze przed rokiem 2000 panowały tego dnia wyższe temperatury? Sprawdźmy.Okazuje się, że tak. Wyjątkowo ciepło w dniu Wszystkich Świętych było m. in. w latach 1962 czy 1968, kiedy to  w Trzebiechowie w województwie lubuskim zmierzono 21,8ºC. Jeszcze cieplejszy dzień ten okazał się w 1994 roku, kiedy w Czorsztynie zmierzono 22,4ºC. Czy ta wartość jest najwyższą w historii odnotowaną tego dnia? Odpowiedź brzmi nie, ponieważ najcieplejszy w historii 1 listopada przydarzył się w 1926 roku, kiedy w Krakowie zmierzono 23,4ºC. Jednak w przeszłości zdarzało się, że tego dnia panowała prawdziwa zima ze śniegiem i mrozem. Tak było w najzimniejszym odnotowanym 1 listopada, który miał miejsce w 1979 roku. Polska dostała się wtedy w objęcia arktycznych mas powietrza, co spowodowało wyjątkowo niskie temperatury. W całym kraju panował wtedy całodobowy mróz, a nocami zwłaszcza na wschodzie odnotowano spadki temperatury nawet do -12,5ºC. Poza mrozem pojawiły się też wtedy opady śniegu. Zimowy dzień Wszystkich Świętych panował również m.in w 1956 oraz 1988 roku. Wtedy również nocami odnotowywano spadki temperatur poniżej -10ºC. Zimno było też w 1991 i 1992 roku. W XXI w. jak do tej pory nie mieliśmy zimowego 1 listopada.

ZAKAZ KOPIOWANIA BEZ ZGODY ADMINISTRATORÓW STRONY.
 Wszelkie prawa do wykresów i opisów są własnością właścicieli bloga - kopiowanie całości lub jakiejkolwiek części bez zgody administratorów to naruszenie praw autorskich zgodnie z ustawą o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej

Komentarze